Ekonomi

ABD’li düzenleyiciler risk temelli yönetici ücret kuralları için yeniden düğmeye bastı

Finans sektöründe yönetici ücretlerinin denetimini sıkılaştırmak amacıyla üç ABD finans düzenleyicisi, finans firmalarındaki yönetici ücretlerini riskle ilişkilendirecek kurallar oluşturma çabalarını yeniden başlattı. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Para Birimi Komptrolörü Ofisi (OCC) ve Federal Konut Finansmanı Ajansı (FHFA), riskleri dikkate almayan ve geri alma veya kaybetme mekanizmaları bulunmayan teşvik temelli tazminat planlarını önlemek için ortaklaşa bir kural önerdi.

Bu girişim, 2016 yılında yapılan bir önerinin yeniden canlandırılmasıdır ve 2010 Dodd-Frank finansal reform yasası tarafından belirlenen gereklilikleri yerine getirmeye yönelik daha geniş bir çabanın parçasıdır. Amaç, finans kurumlarındaki yöneticiler için yüksek tazminat vaadiyle körüklenebilecek aşırı risk alma iştahını engellemektir.

FDIC Başkanı Martin Gruenberg, bir önceki yıl Silicon Valley Bank’ın iflasında yetersiz tazminat uygulamalarının rolüne atıfta bulunarak bu düzenlemenin önemini vurguladı. Önerilen kural, 1 milyar doları aşan varlığa sahip bankaları etkileyecek ve en katı gereklilikler 250 milyar doların üzerinde varlığa sahip firmalar için ayrılmıştır.

Daha büyük bankaları temsil eden Banka Politikası Enstitüsü, önerilen kuralı eleştirerek siyasi amaçlı olarak nitelendirdi.

Kural koyma süreci, FDIC, OCC, FHFA, Ulusal Kredi Birliği İdaresi (NCUA), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Federal Rezerv’i içeren altı düzenleyici kurum arasında anlaşma sağlanması gerekliliği nedeniyle karmaşık bir hal almıştır. NCUA’nın teklifi yakında kabul etmesi bekleniyor ve SEC de teklifi kural koyma gündemine dahil etti.

Ancak, Federal Rezerv kuralı yayınlamak için kesin planlarını açıklamadı. Fed Başkanı Jerome Powell, Mart ayında, kuralın çözmeyi amaçladığı belirli sorunları anlama ve bu sorunları doğrudan ele alan bir teklif görme ihtiyacını dile getirmişti.

Pazartesi günü itibariyle bir Fed sözcüsü, merkez bankasının ortak bir kural üzerinde diğer düzenleyicilerle işbirliği yapma taahhüdünü belirtti. Herhangi bir yeni kuralın nihai hale getirilmesinden önce gerekli bir adım olan teklifin kamuoyu görüşüne açılması için oybirliğine ihtiyaç duyulduğundan, bu işbirliği çok önemlidir. Bu arada, öneriyi ortaya atan kurumlar kendi web sitelerinde yorumları kabul ediyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu