Haber

Açık Holding’den Cumhuriyetin 100. Yılına Yakışan Proje: Cumhuriyetin Öncü Kadınları

Açık Holding’den Cumhuriyetin 100. Yılına Yakışan Proje: Cumhuriyetin Öncü Kadınları

 

Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde işgale karşı verilen destansı bir bağımsızlık mücadelesiyle kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın ardından, Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük eser olan Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Çeyrek asra yakın süredir teknoloji sektöründe uluslararası alanda faaliyet gösteren Açık Holding, Cumhuriyet mirasına değer vermek ve bu mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla “Cumhuriyetin Öncü Kadınları Sergisi” düzenliyor. Cumhuriyetin en büyük katkılarından birinin kadın hakları olduğunun bilinciyle, Cumhuriyet tarihine adını yazdıran öncü kadınlardan başlayarak, uzun yıllar sürecek bir projenin ilk adımını atıyor.

Geçmişten Günümüze İlham Veren Kadınlar

Açık Holding, kapsayıcı ve eşitlikçi kurum kültüründen aldığı güçle, geçmişte ve gelecekte başarıya imza atan kadınların bıraktığı izleri gün yüzüne çıkaran projenin ilk adımında; Küratörlüğünü Muharrir Hasret Özdemir’in üstlendiği sergi, Cumhuriyetin kurulduğu günden bu yana kadınların başarı öykülerini halkımıza sunuyor. “Cumhuriyetin Öncü Kadınları” standı; Atatürk’ün kadına bakış açısını kronolojik olarak anlatırken, Türk kadınının haklarını kazanma sürecini bir kez daha gözler önüne seriyor. Başarılarıyla fark yaratan 20 kadının kapsamlı biyografilerinin yanı sıra stantta, geçmişten günümüze başarılarıyla ilham veren kadınlara da yer veriliyor. Standın küratörü Muharrir Hasret Özdemir, “Cumhuriyet’in kadınlara yönelik başarılarını anlatan bu kapsamda ilk kez bir sergi düzenleniyor.” diyerek projenin değerinin altını çiziyor.

Bugün hâlâ aramızda olan öncü kadınların katılacağı “Cumhuriyetin Öncü Kadınları Sergisi”, 27 Ekim Cuma günü İstanbul Maslak 42’deki Artopol Sanat Galerisi’nde açılacak ve ücretsiz ziyaret edilebilecek. 2 Kasım 2023 tarihine kadar. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak www.cumhuriyetinoncukadinlari.com adresinde sergilenecek. Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde erişilebilen sanal stant sayesinde Cumhuriyetin kadınlara yönelik başarılarının dünyaya aktarılması amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu