Ekonomi

Altın fiyatları rekor seviyelerden uzaklaşmaya devam ediyor

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düştü ve Fed’den gelecek yeni ipuçları öncesinde ABD’nin yüksek faizlerine ilişkin endişelerin artmasıyla rekor seviyelerden uzaklaşmaya devam etti.

Kayıplar endüstriyel metallere de yayıldı ve bakır fiyatları, kırmızı metaldeki spekülatif çılgınlığın fiziksel arz ve genel talebe ilişkin yeni ipuçları öncesinde soğumasıyla, son zamanlarda gördüğü rekor seviyelerden daha da uzaklaştı.

İran Cumhurbaşkanının bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Orta Doğu’daki jeopolitik koşulların kötüleştiğine dair pek bir işaret olmaması ile altına yönelik güvenli liman talebi azalırken güçlü dolar da metal fiyatlarını baskıladı.

Spot altın %0,2 düşüşle 2.415,61 dolara gerilerken Haziran vadeli altın %0,3 düşüşle 2.418,75 dolara indi. Spot fiyatlar yakın zamanda ulaştığı zirve olan 2.450,06 dolara yakın kaldı.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Fed tutanakları beklenirken faiz endişeleri altın fiyatlarını etkiledi

Bugün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan Fed’in Nisan ayı toplantı tutanakları bekleniyor.

Fed, toplantı sırasında faiz oranlarını sabit tutarken Başkan Jerome Powell, 2024 yılında faiz indirimi olasılığını işaret etmeyi sürdürdü. Yatırımcılar, özellikle enflasyonun yapışkan kalmaya devam etmesi nedeniyle tüm Fed yetkilileri arasında durumun böyle olup olmadığını görmek için bekleyecek.

Bu hafta bir dizi Fed yetkilisi, Merkez Bankasının faizleri düşürmeye başlamadan önce enflasyonun düşeceğine dair daha fazla kanıta ihtiyacı olduğu konusunda uyarıda bulundu. Yetkililerin yorumları doları desteklerken yüksek riskli ve getirisi olmayan varlıklar üzerinde baskı yarattı.

Yüksek faizler, sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığından altın için kötü bir işaret. Artan güvenli liman talebi, hafta başında altını rekor seviyelere taşırken Orta Doğu’da gerilimin tırmanmaması, sarı metali faiz baskılarına karşı savunmasız bıraktı.

Diğer değerli metaller de geriledi. Platin %0,4 düşüşle 1.058,35 dolara gerilerken gümüş %0,4 düşüşle 31,950 dolara indi.

Metal piyasalarındaki spekülatif çılgınlık, gümüş fiyatlarını bu hafta başında son 12 yılın en yüksek seviyesine çıkarmış olsa da ralli artık ivme kaybetmiş görünüyor. Platin fiyatları da son bir yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Boğalar nefes almak için duraklayınca bakır fiyatları geriledi

Londra Metal Borsasında bakır, %0,9 düşüşle 10.730 dolara gerilerken ABD’de 1 aylık bakır, %0,8 düşüşle 5,0595 dolardan işlem gördü. Her iki kontrat da hafta başında ulaştığı rekor seviyelerden daha da uzaklaştı.

Bakırın son dönemdeki yükselişini tetikleyen spekülatif çılgınlık (özellikle Comex borsasındaki açığa satışlar), yatırımcıların fiziki bakır arzının ihtiyaçları karşılayıp karşılayamayacağını görmek için beklemesi ile duraklamış görünüyor.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’e yönelik iyimserliğin azalması da fiyatların bir miktar gerilemesine neden oldu. Yatırımcılar, Pekin’in kısa süre önce açıkladığı teşvik tedbirlerini nasıl uygulayacağını görmeyi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu