Teknoloji

Apple, USB-C kullanacak ilk iPhone modelleri için sürpriz bir karara imzasını atabilir

Apple’ın gelecekteki iPhone’lar için USB-C’ye geçmek zorunda kalacağı bir müddettir biliniyor. Lakin bu değişikliğin iPhone 15 devrinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair çelişkili bilgiler gelmeye devam ediyor. Son olarak kıymetli bir kaynak, bunun gerçekleşebileceğini ve bu geçişin, en azından kimi modellerde daha yüksek bilgi transfer suratları sağlayacağını söylüyor.

Apple bilgileri konusunda kayda bedel bir geçmişe sahip bir analist olan Ming-Chi Kuo‘nun söylediğine göre, tüm iPhone 15 serisinde Lightning bağlantı noktası yerine bir USB-C bağlantı noktası bulunacak. Ancak Kuo, USB-C’nin ekstra sürat potansiyelinden yalnızca iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in yararlanacağını söylüyor. Bu iki telefonun, 20Gbps’ye ulaşabilen USB-C 3.2 data transfer suratlarını yahut 40Gbps’ye kadar çıkabilen Thunderbolt 3 hızlarını destekleyeceği bildiriliyor.

Ancak standart iPhone 15 ve iPhone 15 Max, Lightning ile aynı olan, yalnızca 480 Mbps’lik USB 2.0 suratlarında takılıp kalacak. Yani Kuo’nun tezleri doğruysa, USB-C’ye geçmenin ana avantajlarından biri, sadece daha pahalı Pro modellerine özel olacak.

Tabii ki bu bir iddia; ancak en azından USB-C’ye geçişin kesin olduğu gerçek. AB, Apple’ın değişikliği 2024 yılına kadar yapması gerektiğini söylüyor ve bazı diğer ülkeler de yavaş yavaş bu konuda Avrupa Birliği’ne katılıyor. Apple’ın kendisi de bu karara uymayı planladığını onayladı. Yani er ya da geç USB-C’ye geçileceğini biliyoruz. Ancak Apple’ın bu geçişi ertelemesinin pek bir manası yok üzere görünüyor ve Kuo, sızıntılar konusunda muteber bir kaynak olarak öne çıkıyor.

Modeller ortası değişen bilgi transfer suratları ise daha büyük bir soru işareti üzere gözüküyor. Fakat üst seviye iPhone’ları alt modellerden ayırmanın öbür bir yolu olarak mantıklı olabilir ve Apple, çeşitli iPad serilerinde misal bir yaklaşımı daha evvel de uyguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu