Sağlık

Aylarca Süren ve Yatak Yaptıran Uzun Kovid Sendromu Hakkında Uzmandan Dikkat Çeken Tahmin

Nörolog Sevda Sarıkaya, koronavirüsün görünmeyen yüzü ‘Uzun Kovid mi yoksa Uzamış Kovid’ sendromu hakkında konuştu. Twitter hesabından paylaştığı selde Uzun Covid’in yakın geleceğin en büyük sorunlarından biri olacağını açıkladı.

Semptomlar bir yıl kadar sürebilir.

Koronavirüsün başlangıcından bu yana ortaya çıkan bir diğer hastalık da Uzun Kovid sendromuydu. Koronavirüs hastalarında tekrarlayan ve aşılama sonrası bulgular devam ettiği sürece bu isim verildi.

Kalıcı yorgunluk, eklem ağrısı ve depresyon…

Koronavirüse yakalananların yaklaşık yüzde 20’sinde görülebilen uzun Kovid sendromu, kişinin sanki hastalığın ilk evresindeymiş gibi günlük hayatından alıkoyacak kadar semptom göstermesine neden oluyor.

Hasta en çok nefes almakta ve hareket etmekte zorluk çeker.

Uzun Kovid hastalığı, en uzun süren semptomların ortasında yer alan akciğer tutulumuna neden olabiliyor. Öte yandan hastalarda beyin sisi olarak da bilinen eklemlerde ağrı ve güçsüzlük ve kafa karışıklığı yaşamaya devam ediyor.

Nörolog Sevda Sarıkaya, otonom sınır sistemini içeren sendromun birçok insanın hayatını çıkmaza soktuğunu belirtiyor.

twitter.com

Sarıkaya, hastalığın sinirsel temasına değinirken, hükümetlerin bu durumu göz ardı ettiğini de belirtiyor.

“Uzun Kovid diye bir şey var, hem Covid sonrası hem de aşı sonrası.”

İş gücünü olumsuz etkileyen böyle bir rahatsızlığın tüm dünya tarafından görmezden gelindiğini belirten Sarıkaya, devletlere yük olmamak için bunun bir özür olarak değerlendirileceğini ve görmezden gelineceğini savunuyor.

“Twitter, Uzun Covid hakkında paylaşım yapan hesapları kapatıyor.”

Kendi kızının da bu hastalıktan muzdarip olduğunu belirten Sarıkaya, hastaların seslerini duyurmalarının ve bilgi paylaşmalarının engellendiğini iddia etti.

“İstatistiklere ihtiyacımız var.”

‘Aşı ölümleri azalttı. Hâlâ eldeki tek koruyucu o. Ancak nörolog, aşıyla ilişkili longcovid (ağırlıklı olarak otonom sinir sistemi tutulumu) geliştirenler de olduğunu söyledi. Uzun Covid ile ilgili istatistiklere ihtiyacımız var, bu hastalık temelinde araştırılmalı.

Sizde Uzun Covid olduğunu düşünüyor musunuz?

baliseyhajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu