Haber

BAE’nin Ankara Büyükelçisi: “Türkiye, BAE’nin ekonomik ilişkilerin en çok geliştiği ortağı oldu”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Ankara Büyükelçisi Said Sani al-Zahiri, Türkiye’nin en büyük 10 ekonomik ortak arasında BAE’nin ekonomik ilişkilerini en çok geliştirdiği ülke haline geldiğini söyledi.

İstanbul Emaar Adres Oteli’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Zahiri, BAE’de gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP28) 28. Taraflar Konferansı ile Türkiye ile BAE arasındaki ilişkileri ele aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. değerlendirildi.

Zahiri, “BAE, 30 Kasım-12 Aralık’ta COP28’e ev sahipliği yapacak. Bu konferans, iklim değişikliğini ele almaya yönelik küresel çabaları hızlandırmak ve Paris’in ilk küresel değerlendirmesine hazırlanmak için kapsayıcı ve çözüm odaklı bir fırsat sağlayacak.” dedi. söz konusu.

İklim değişikliğinin özellikle küresel güneydeki etkilerinin, tüm toplumu kapsayan çözümler üretilmeden ele alınamayacağını belirten Zahiri, “Adil iklim eylemi, gençleri dinlemeyi, onlara erişim sağlamayı ve karara katkıda bulunmalarını sağlamayı gerektirir. Bu bağlamda COP28, dünyanın en az gelişmiş ülkelerindeki yerli halkları ve azınlık gruplarını bir araya getiriyor.” Ayrıca Uluslararası Gençlik İklim Delegesi Programının, ülkeyi temsil eden 100 genç delegeden oluşan ilk grubunu seçtiğini söyledi.

“Çeşitli düzeylerde daha güçlü işbirlikleri bekliyoruz”

Zahiri, Türkiye’nin konferansa katılımını sabırsızlıkla beklediklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE’ye yaptığı son ziyaretin iki ülke ilişkileri açısından çok önemli sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

Zahiri, Türkiye ve BAE’nin ekonomik ve kültürel ortaklıklarını geliştirmek için umut verici pek çok fırsata sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Mart ayında imzalanan ve 1 Eylül’de yürürlüğe giren anlaşma (Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı), ticaretin ve yatırımların artırılmasına yönelik en değerli adımdır. Çeşitli düzeylerde daha güçlü işbirlikleri bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, BAE’nin en büyük 10 ticaret ortağı arasındaki en güçlü ekonomik ilişkiler.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde BAE Başkanı Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’a yaptığı ziyarette anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

BAE ile dost Türkiye arasında mutabakat zaptı imzalandı ve yüksek stratejik komitenin kurulması imzalandı. “50,7 milyar dolarlık yatırımla iki ülke arasındaki kapsamlı ortaklık alanlarının çeşitlenmesine ve bu ufkun iki ülkenin sürdürülebilir ekonomik büyüme ve refah hedeflerine ulaşmak için genişletilmesine tanık olduk.”

Zahiri, ekonomik bağlantıların yanı sıra Türkiye ile BAE arasında gelişen bağların da Türkiye ile Mısır ve Suudi Arabistan arasındaki diyaloğu güçlendirdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu