Ekonomi

Citi, ticaret kontrolü hataları nedeniyle İngiltere’de 79 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Citigroup, alım satım operasyonlarındaki yetersiz kontroller nedeniyle Birleşik Krallık düzenleyicileri tarafından 61,6 milyon pound (78,5 milyon $) para cezasına çarptırıldı. Prudential Regulation Authority (PRA) ve Financial Conduct Authority (FCA) tarafından uygulanan yaptırımlar, sistemle ilgili ihlaller için en büyük yaptırımlar arasında yer alıyor. Bankanın Londra birimi olan Citigroup Global Markets Limited’deki (CGML) bu başarısızlıklar, Mayıs 2022’de 444 milyar dolarlık bir emrin 58 milyon dolar olması gerekirken Avrupa hisse senedi endekslerinde geçici bir düşüşe neden olduğu önemli bir hata da dahil olmak üzere çeşitli alım satım olaylarına yol açtı.

PRA ve FCA soruşturmaları, Citigroup’un Nisan 2018’den Mayıs 2022’ye kadar, alım satım hatalarıyla sonuçlanan bir dizi kontrol zayıflığı yaşadığını ortaya koydu. En dikkat çekici olay, 2 Mayıs 2022’de 1,4 milyar dolarlık istenmeyen satış emriyle sonuçlanan hatalı 444 milyar dolarlık emrin işlenmesini içeriyordu. PRA, bir tüccar tarafından yapılan ‘şişman parmak’ hatasını ilk neden olarak tanımladı, ancak aynı zamanda yanlış emirleri üreten Citi’nin elektronik ticaret sistemlerindeki birincil kontrol hatalarına da işaret etti.

PRA CEO’su Sam Woods, ticaretle uğraşan firmaların etkin risk yönetimi kontrollerine sahip olmaları gerektiğini vurgulayarak CGML’nin gerekli standartları karşılayamadığını belirtti. Söz konusu hatalı işlem, bazı Avrupa endekslerinde kısa vadeli bir hareketle aynı zamana denk gelmiş ve işlem iptal edildikten sonra düzeltilmiştir. PRA, Citigroup’u yeterli önleyici sert bloklara sahip olmamakla ve diğer kontrollerin uygunsuz kalibrasyonuyla eleştirmiştir.

PRA’nın iyileştirme çağrısında bulunduğu tekrarlanan iletişimlere rağmen, Citigroup’un sistemleri zayıflıklar sergilemeye devam etti ve bir dizi olay bu eksikliklerin altını çizdi. Para cezasına cevaben bir Citi sözcüsü, bankanın sistemlerini güçlendirme ve mevzuata tam uyum sağlama konusundaki kararlılığını dile getirerek, iki yıldan uzun bir süre önce yaşanan sorunun tespit edilmesinin ardından hızla çözüldüğünü belirtti.

PRA’nın soruşturması, Citigroup’un Londra işlem masasının, bu tür kontrollere sahip olan New York masasının aksine, hatalı ticareti önleyecek gerekli sabit bloklardan yoksun olduğunu vurguladı. Olay günü sistem, tüccarlar tarafından geçersiz kılınan 65 sabit blok dahil olmak üzere 711 uyarı üretmiştir. Ayrıca, bankanın işlemleri ve uyarıları izlemesinin etkisiz olduğu ve bir koruma ekibinin personel yokluğu nedeniyle tepki veremediği tespit edildi. Hata sonunda tespit edilmiş ve ilk hatayı yapan tüccar tarafından düzeltilmiştir.

PRA, başarısızlıktaki rolü nedeniyle Citi’ye 33,9 milyon pound para cezası verdi ve bankanın konuyu çözmeyi kabul etmesinin ardından bu ceza %30 oranında azaltıldı. FCA ise Citigroup’a 27.8 milyon pound ek para cezası verdi. CEO Jane Fraser yönetimindeki banka, ABD’de Federal Rezerv ve Para Birimi Komptrolörü Ofisi’nden gelen düzenleyici bildirimlerin ardından risk yönetimi, veri yönetişimi ve iç kontrollerdeki yaygın eksiklikleri gidermek için çalışıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu