Ekonomi

Deliveroo 15 £ hedefle Piyasa Performansı notunu koruyor

Perşembe günü Bernstein, Deliveroo Holdings PLC (ROO:LN) (OTC: DROOF) için Piyasa Performansı notunu 15,00 £ sabit fiyat hedefiyle korudu. Deliveroo’nun 2023 yılı sonuçları bugün erken saatlerde açıklandı ve Düzeltilmiş FAVÖK’te %5’lik bir artış ve beklentileri karşılayan gelirlerde hafif bir üstünlük gösterdi.

Şirket, 2024 mali yılı için sabit para birimi cinsinden Brüt İşlem Değerinde (GTV) %5-9 arasında bir büyüme, 110 milyon ila 130 milyon £ arasında bir Düzeltilmiş FAVÖK tahmini ve tüm yıl için beklenen pozitif Serbest Nakit Akışı (FCF) öngördü.

Deliveroo’nun 2024 mali yılı için öngörüsü, GTV büyümesinin çoğunun yılın ikinci yarısında beklendiğini ve Ortalama Sipariş Değeri (AOV) büyümesinin yavaşlayacağı tahmin edildiği için müşteri ve sipariş büyümesinde önemli bir artış gerektirdiğini göstermektedir.

Öngörünün orta noktası %1,5’lik bir Düzeltilmiş FAVÖK marjına işaret ediyor ki bu da yıldan yıla 30 baz puanlık bir artış anlamına geliyor. Mevcut konsensüs tahminleri, 2024 mali yılı için raporlanan para biriminde %7 GTV büyümesi, 128 milyon £ Düzeltilmiş FAVÖK ve 55 milyon £ FCF ile kılavuzun üst ucuna doğru eğiliyor.

Şirketin 2024’ün ilk çeyreğindeki performansının, sabit para biriminde yaklaşık %4 GTV büyümesi ile 2023’ün dördüncü çeyreğine benzer olması bekleniyor. Bu, tüm yıl büyüme aralığının biraz altında olup, yönetimin yıl boyunca devam eden üst düzey hızlanma beklentisini göstermektedir. Deliveroo, 2023’ün ikinci yarısında negatif 10 milyon sterlin ile FCF’de de iyileşmeler gördü, ancak Düzeltilmiş FAVÖK marjı genişledikçe bunun pozitife dönmesi bekleniyor.

Deliveroo’nun segmentlerinin dağılımında, Birleşik Krallık ve İrlanda (UKI) sektörü, 2023’ün ikinci yarısı için %6,1’lik daha iyi marjlarla daha hızlı bir büyüme sergiledi ve konsensüs beklentilerini 26 baz puan aştı. Ancak, Uluslararası segment %2,7 oranında büyüyerek konsensüs beklentilerinin 30 baz puan altında kaldı. Uluslararası segmentin Düzeltilmiş FAVÖK marjı da 2023’ün ilk yarısına kıyasla 20 baz puanlık bir düşüş göstererek bazı endişelere yol açmıştır.

Bu zorluklara rağmen, 2023’ün ikinci yarısına ilişkin genel brüt kar marjı, yılın ilk yarısına kıyasla 20 baz puanlık bir düşüş göstermesine rağmen, %10,2 ile konsensüs ile uyumludur. Bunun başlıca nedeni, muhtemelen 7 siparişte 7 £ gibi indirimler sunmak gibi büyümeyi yeniden canlandırmayı amaçlayan promosyon çabaları nedeniyle İngiltere ve İrlanda’da brüt marjın %10,7 ile daha düşük olmasıydı.

Deliveroo’nun 0900 GMT’de yapılması planlanan yönetim toplantısında, 2024 mali yılında büyümeyi hızlandırma stratejileri ve Uluslararası pazarda hem büyüme hem de marjlarla ilgili devam eden zorluklara ilişkin soruların yanıtlanması bekleniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu