Ekonomi

ECB Başkanı Lagarde: Avrupa Ekonomisi Zayıf, Enflasyon Yüksek Düzeyde Kalabilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa ekonomisinin zayıf olduğunu ve enflasyonun çok uzun süre yüksek seviyelerde kalmasının beklendiğini belirtti.

Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) piyasa beklentileri doğrultusunda 3 ana politika faizini sabit tutmasının ardından Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Lagarde, “Faiz oranlarının yeterince uzun süre mevcut seviyelerde tutulmasının, enflasyonun zamanında hedeflenen seviyeye dönmesine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki kararlarımız, politika faiz oranlarımızın yeterince kısıtlayıcı seviyelerde kalmasını sağlayacaktır” dedi. gerektiği sürece.” İfadesini kullandı.

Avrupa ekonomisindeki mevcut durumun zayıf olmaya devam ettiğini belirten Lagarde, “Ancak Avro Bölgesi’nde enflasyonun daha da düşmesi, reel hane gelirlerinin toparlanması ve ihracat talebinin artmasıyla ekonominin önümüzdeki yıllarda güçlenmesi bekleniyor.” söz konusu.

Bölgede enflasyonun yüzde 4,3’e gerilediğini hatırlatan Lagarde, önümüzdeki dönemde enflasyonun elektrik ve gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle daha da düşmesi beklense de halen yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

Lagarde, “Enflasyonun çok uzun bir süre çok yüksek kalması ve yurt içi fiyat baskılarının güçlü kalması bekleniyor.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Yüksek faiz oranlarının etkilerinin ekonomiye yayıldığını belirten Lagarde, “Ekonominin bu yılın geri kalanında zayıf kalması muhtemel ancak enflasyon daha da düştükçe hanehalkı reel gelirleri toparlanıyor.” İfadesini kullandı.

Enerji krizinin etkileri azaldıkça hükümetlerin elektrik maliyetlerine yönelik kamu desteklerini azaltmaya devam etmesi gerektiğini belirten Lagarde, “Daha da sıkı para politikası gerektirecek orta vadeli enflasyonist baskıların artmasını önlemek için bu gerekli.” söz konusu.

“Uzun vadeli enflasyon beklentilerine ilişkin göstergeler ağırlıklı olarak yüzde 2 civarında ancak bazı göstergeler yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor. Küresel ekonomi zayıf bir görünüm sergiliyor.” Lagarde sözlerini şöyle tamamladı:

“Ukrayna ve Ortadoğu’daki savaş ortamı temel jeopolitik riskler oluşturuyor. Bu riskler şirketlerin ve hane halkının özgüveninin azalmasına, geleceğe yönelik belirsizliklerin artmasına ve büyümenin daha da azalmasına neden olabilir. Enflasyon devam ediyor çok uzun süre çok yüksek ve yurt içi “Fiyat baskılarının güçlü kalması bekleniyor. Aynı zamanda güçlü baz etkileri de dahil olmak üzere Eylül ayında enflasyonda ciddi bir düşüş yaşandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu