Ekonomi

Euro Bölgesi’nde enflasyonda düşüş

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Ekim ayına ilişkin Avro Bölgesi’ne ilişkin önde gelen enflasyon verilerini yayınladı.

Verilere göre, Eylül ayında yüzde 4,3 olan Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon, Ekim ayında yüzde 2,9 olarak belirlendi. Avro Bölgesi’nde TÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı.

Piyasa beklentileri Ekim ayında euro bölgesinde yıllık enflasyonun yüzde 3,1 olacağı yönündeydi. Yıllık enflasyon verilerinin piyasa beklentilerinin altında kalması dikkat çekti.

Gıdadaki artış yüzde 7,5

Enflasyonun ana bileşenlerine baktığımızda yıllık en yüksek enflasyon yüzde 7,5 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde gerçekleşti. Gıdayı yüzde 4,6 ile hizmetler, yüzde 3,5 ile enerji dışı sanayi malları takip ederken, enerji malları yüzde 11,1 ile azaldı.

AB uyumlu verilere göre Ekim ayında enflasyon Slovakya’da yüzde 7,8, Hırvatistan’da yüzde 6,7, Slovenya’da yüzde 6,6, Estonya’da yüzde 5, Avusturya’da yüzde 4,9, Fransa ve İspanya’da yüzde 4,5 olarak gerçekleşti. Almanya’da yüzde 3,5, İtalya’da yüzde 1,9, Hollanda’da yüzde -1, Belçika’da ise yüzde -1,7 olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu