Ekonomi

G20: 2030 emisyon hedefi 5,9 trilyon dolar gerektirecek

Hindistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi’nin ardından yayınlanan “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla hazırlanan deklarasyonda iklim eylemiyle ilgili dinamik hedefler yer aldı. G20 görüşmelerinin bir kısmına liderlik eden Hindistan hükümet yetkilisi Amitabh Kant, deklarasyonu “iklim eylemiyle ilgili muhtemelen en canlı, dinamik ve iddialı belge” olarak nitelendirdi.

Aşırı sıcaklıklar gibi doğal afetlerin yaygınlaştığı bir dönemde G20 başkanlarının iklim eylemiyle ilgili mesajları dikkat çekti. G20 başkanları güçlü, sürdürülebilir, istikrarlı ve kapsayıcı büyümeyi mümkün kılmanın ve iklim hedeflerini gerçekleştirmenin bir yolu olarak çeşitli yollar izliyor; Temiz, sürdürülebilir, adil, uygun fiyatlı ve kapsayıcı güç geçişlerini hızlandırma konusunda mutabakata varıldı.

Gelişmekte olan ülkelerin düşük karbon/emisyona geçişlerini desteklemek kapsamında düşük maliyetli finansman sağlamak için çalışacaklarını belirten başkanlar, yenilenebilir enerji kapasitesini küresel ölçekte üç katına çıkarma çabalarını sürdürme taahhüdünde bulundu. G20 ülkeleri ilk kez saf enerjiye geçiş için gerekli önlemler üzerinde anlaşmaya varırken, liderler ayrıca gelişmekte olan ülkelerin 2030 yılına kadar emisyon hedeflerini tutturabilmeleri için 5,8-5,9 trilyon dolar gerektiğini kaydetti.

Ayrıca, yenilenebilir enerjinin birincil enerji karışımında yüksek bir paya sahip olmasıyla birlikte, dünyanın enerji dönüşümü için düşük maliyetli finansmana yılda toplam 4 trilyon ABD Doları gerektirdiği konusunda da mutabakata varıldı. Öte yandan küresel fosil yakıtlara bağımlılığın kademeli olarak azaltılması konusunda anlaşmaya varılamadı.

Erdoğan: Küresel gıda güvenliğine katkı sağlamak için Gıda Güvenliği Çalışma Grubunu toplayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen 18. G20 Başkanlar Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Bu yılki zirvenin temasının “Tek Dünya, Tek Aile ve Tek Gelecek” olduğunu hatırlatan Erdoğan, zirve oturumlarının ilkinde gezegenin karşı karşıya olduğu çevre sorunlarını ele aldıklarını belirtti.

Erdoğan, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve üçlü gezegen krizinin etkilerinin daha fazla hissedildiğini ve bunun yıkıcı sonuçlarını orman yangınlarından sellere, kuraklıktan ısınmaya kadar geniş bir yelpazede gördüklerini anlattı. Özellikle sera gazı emisyonlarında Türkiye’nin sorumluluğunun oldukça düşük olduğuna işaret eden Erdoğan, buna rağmen dünyanın ve insanlığın ortak geleceğini ilgilendiren bu hayati konuda Türkiye olarak sorumluluk aldıklarını vurguladı.

“Avrupa’da beşinci, dünyada 12’nciyiz”

‘2053 net sıfır emisyon’ ve ‘yeşil kalkınma’ hedefleriyle Paris İklim Anlaşması’na en önemli katkıyı sağlayan ülkeler arasında yer aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “Hem yenilenebilir enerji hem de nükleer ve nükleer enerji alanında önemli adımlar atıyoruz. Hidrojen yatırımları.

Yenilenebilir konsey gücü açısından Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 12’nciyiz. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında attığımız adımlarla yılda 90 milyon ton karbon eşdeğeri sera gazı emisyonunun önüne geçildi. ‘2053 yılına kadar net sıfır emisyon’ hedefimiz doğrultusunda 2030 yılına kadar emisyon azaltım hedefimizi iki katına çıkardık. Çölleşme ve erozyonla mücadelede dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz.

Geniş bir alanda hayata geçirdiğimiz projelerle daha yeşil, daha temiz, daha yaşanabilir bir Türkiye ve dünya için çalışıyoruz.” Bundan sonra da dünyayı korumak için çalışmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, “İkinci oturumda ise Tek Aile başlıklı, Kimse Geride Kalmasın ve dolayısıyla küresel dayanışmayı güçlendirmeye yönelik çabalarımızı aktardık. “Mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin kendi ülkelerine isteyerek, güvenli ve onurlu bir şekilde dönmeleri için neler yapılması gerektiğini anlattık.”

“Daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz”

“Türkiye olarak daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Milli gelire oranla dünyada en fazla yardım yapan ülkeyiz. Rusya’yı tahıl kıtlığında dışlayan bir sürecin sürdürülebilir olması pek mümkün değil. Erdoğan, “Gıda Güvenliği yakında küresel gıda güvenliğine katkı sağlamak için bir öncelik haline gelecektir.” dedi. “Çalışma Grubunu toplayacağız” dedi.

“Ekonomik Koridor” mutabakat zaptı imzalandı

G20 Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde Hindistan’ı Orta Doğu ve Avrupa’ya bağlayacak çok uluslu demiryolu ve denizcilik projesi olan “Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru” tanıtıldı.

Tanıtımın ardından Hindistan, ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya, İtalya ve Avrupa Birliği arasında Hindistan-Ortadoğu Avrupa Ekonomik Koridoru’nun kurulmasına yönelik Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı. Ticaretin artmasına, güç kaynaklarının sağlanmasına ve dijital temasın geliştirilmesine yardımcı olacak.

ABD Başkanı Joe Biden, söz konusu koridorun ticareti ve enerji ihracatını çok daha kolaylaştıracağını ve “daha istikrarlı ve müreffeh bir Orta Doğu’ya katkı sağlayacağını” vurguladı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, koridoru “kıtalar ve medeniyetler arasında yeşil ve dijital bir köprü” olarak nitelendirdi.

Zirvenin kapanış oturumunda Hindistan Başbakanı Narendra Modi, başkanlık tokmağını Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya verdi. Böylece G20 dönem başkanlığı Brezilya’ya devredildi. Brezilya’nın 1 Aralık’tan itibaren üstleneceği G20 başkanlığı, 2025’te Güney Afrika’ya, 2026’da ise ABD’ye geçecek. Brezilya, 2024 dönem başkanlığı süresince, küresel kuruluşlarda yoksulluk, sürdürülebilir kalkınma ve reform konularını önceliklendirecek. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK).

Macron’dan G20’ye iklim değişikliği eleştirisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G20 üyesi ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede yetersiz olduğunu belirtti.

Macron, “Her ülkenin bir yol haritası vardır ve uluslararası toplumun bunu desteklemesi gerekir” diyerek, iklim değişikliğiyle mücadeleye öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çekti. G20 üyelerinin iklim değişikliğiyle mücadelede tatmin edici adımlar atmadığına dikkat çeken Macron, “Bu çok kolay bir açıklama ve işe yarıyor. Bazı gelişmekte olan ülkelerin sorumluluğu yalnızca en zengin ülkelere devretmesi kolay bir çıkış yolu. “

“Avrupa olarak sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” dedi. Macron, G20 üyesi bazı ülkelerin hâlâ 2045 yılına kadar petrol üretimi gündeminin bulunduğunu değerlendirerek, “Bu durum ortadayken, 2030 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşılmasından bahsetmenin tutarsız olduğunu” ifade etti. Petrol üretiminin durdurulması çağrısında bulundu.

Biden’dan zirveye övgü

Vietnam ziyareti için Hindistan’dan ayrılan ABD Başkanı Joe Biden, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada zirveyi değerlendirdi. Biden, “Küresel ekonominin iklim krizi, kırılganlık ve çatışma gibi art arda şoklar yaşadığı bir dönemde, bu yılki G20 Zirvesi, en acil sorunlarımıza hâlâ çözüm sunabildiğini kanıtladı.”

Erdoğan, G20 Başkanlar Zirvesi’nde diplomatik tur yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın ev sahipliği yaptığı 2023 G20 Başkanlar Zirvesi kapsamında ülke ve bölgesel gelişmeleri ön planda tutan bir diplomasi yürüttü. Erdoğan’ın ilk teması Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile oldu. Karşılama töreninde ev sahibi Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile sohbet eden Erdoğan, ilk gün Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Brezilya lideri Luiz Inacio Lula da Silva ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol ile bir araya geldi. zirvenin. Ayrıca Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga’yı da kabul etti.

“Büyükelçileri” Sisi ile görüştü

Zirvenin ikinci gününde Erdoğan, zirveye özel davetle katılan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile bir araya geldi ve AB Konseyi Lideri Charles Michel’i kabul etti. Sisi ile görüşmesinde ikili ilişkilerin Türkiye ve Mısır’ın çıkarları doğrultusunda geliştirilmesi için istişare ve uyumu yoğunlaştırmanın yollarını tartışan Erdoğan, karşılıklı büyükelçi atamalarıyla ilişkilerin yeni bir döneme girdiğine dikkat çekti.

G20 deklarasyonunda Türkiye’ye ‘tahıl çabalarından’ dolayı teşekkür edildi

Yeni Delhi Liderler Bildirgesi, Hindistan’ın ev sahipliğinde Yeni Delhi’de düzenlenen “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla düzenlenen 18. G20 Zirvesi’nde yayımlandı. Bildirgede, tarafların Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin tehdit veya güç kullanımından kaçınmaları gerektiği vurgulandı: “Nükleer silah kullanımı veya kullanma tehdidi kabul edilemez.”

Ukrayna Savaşı nedeniyle tahıl ürünlerinin dünya pazarlarına ulaştırılmasında Türkiye ve BM’nin rolüne dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye ve BM’nin aracılık ettiği İstanbul Anlaşmaları’nın tahıl ürünlerinin dünya pazarlarına erişimine yönelik çabalarını takdir ediyoruz.” Rus gıda ürünleri ve gübreleri dünya pazarlarına sunuluyor.” .

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise bildiriye tepki gösterdi: “G20, sonuç bildirgesine güçlü açıklamalar eklemeye çalışan ortaklarımıza minnettarız. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı açısından G20’nin gurur duyacak hiçbir yanı yok.” . Metnin ana unsurları gerçeğe daha yakın olmalıdır.”

musabeyli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu