Haber

Gazzeli Sanatçı Hurda ve Demir Atıklarını Sanat Eserine Dönüştürüyor

Gazzeli sanatçı Assaf al-Kharti, hurda ve demir atıklarını geri dönüştürerek yerel halkın sorunlarını somutlaştıran figürler yaratıyor.

29 yaşındaki sanatçı, Gazze’deki seyahat kısıtlamaları, eğitim kıtlığı ve işsizlik gibi gençlerin karşılaştığı riskleri yansıtmak için sanat figürleri yapmaya başladı.

SES 1 (Arapça): ASSAF AL-KHARTI, Sanatçı:

“Gazze Şeridi’nin yaşadığı toplumsal sorunları simüle eden sanat figürleri yapıyorum. Hurda bavul üreterek genç göçünün etkisini çalıştım. Bavul hiçbir şey taşımadığı için bakana boş ve hafif geliyor. Ancak hurda ve demir malum. Seyahat ederken çektikleri acıların ve Gazzeli gençlerin Strip’ten göç ederken karşılaştıkları tehlikelerin ağırlığını vurgulamak istedim. Öğrenciler ve sosyal medyanın uzaktan eğitimi mümkün kılmasının ardından Kovid-19 salgınının etkilerini de aktardım.”

Gazze’deki hayata bakış açısını yansıtan sanatçı, uluslararası sanat etkinliklerine offline olarak katıldı.

29 yaşındaki sanatçı, uluslararası stantlara herhangi bir kısıtlama olmadan bireysel olarak katılmayı umuyor.

SES 2 (Arapça): ASSAF AL-KHARTI, Sanatçı:

“Mesajımın dünyaya ulaşmasını ve Gazze Şeridi’ndeki toplumsal sorunlara ışık tutmasını istiyorum. Resim sergimi açmak ve Gazze Şeridi dışındaki sanat sergilerine de katılmak istiyorum.”

İsrail’in 2007’den beri abluka altında tuttuğu Gazze’de 2,3 milyondan fazla insan bölgede hareket ve seyahat kısıtlamalarıyla karşı karşıya.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Gazze’den bildiriyor. (XHTV)

hadimhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu