Teknoloji

Görüntüsü Muazzam Bir Galaktik Çarpışma Kaydedildi

Bu yılın yıldızı her ne kadar James Webb Uzay Teleskobu olsa da 1990 yılında uzaya fırlatılan ve o günden beri bilim beşerlerine data sağlamaya bilfiil devam eden Hubble Uzay Teleskobunun bulgularından daha geçtiğimiz aylarda sizlere bahsetmiştik.

Yine Hubble Uzay Teleskobunun bir bulgusuyla karşı karşıyayız. 30 yıllık teleskop, Dünya’dan 670 milyon ışık yılı uzaktaki galaktik bir çarpışmayı görüntüledi. Gelin olayın fotoğraflarına daima bir arada göz atalım.

Hubble’ın 2030’da emekli edilmesi planlanıyor

Hubble’ın kaydettiği son imajda Arp-Madore 417-391 galaktik birleşmesini gösteriyor. İki galaksi, sahip oldukları yerçekimi tarafından birbirlerine çekildi ve devasa bir halka halinde bükülerek bu muazzam imgeyi ortaya çıkardı.

Görüntü, Hubble’ın uzak ve eski galaksileri tespit etme üzere -tam da bu çeşit olaylar için tasarlanmış yerleşik Gelişmiş Araştırma Kamerası (ACS) sayesinde elde edilebildi. Hubble Uzay Teleskobunun 2030 yılında emekli edilmesi planlanıyor fakat NASA ve SpaceX’in teleskobun ömrünü uzatmak için çalışmalar yaptığı da biliniyor.

Siz bu harika astronomik olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu