Haber

Hayatları pahasına enkaza giriyorlar.

Depremde evleri yıkılan vatandaşlar kurtarabileceklerini düşündükleri eşyaları için beton yığın evlere giriyor. Değeri yüzünden hayatı mahvolanlar, ‘mal hayatın zerresidir’ derler.

Binlerce evin yıkıldığı ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından vatandaşlar çadırlarda kalmaya başladı. Bazıları çadırda hayatlarını kolaylaştıracak eşyalarını almak için beton yığınlarına dönüşen evlerine giriyor, bazıları da yeni bir şehre gitmek için gerekli gördükleri şeyleri alıyor. Kahramanmaraş Türkoğlu Beyoğlu Mahallesi’nde vatandaşlar olası risklere karşı herhangi bir önlem almadan yıkık dökük evlerin içinde kurtarılacak eşya arıyor. Bazıları enkazdan yükledikleri malları enkazın altından çıkardıkları kamyonete yükleyip yola çıkıyor. Sadece taşınma telaşı değil, evlerin altındaki arazinin boşalması da köylüleri korkutuyor.

“MAL DA CAN’IN ÇİPİ”

2 katlı evi yıkılan 47 yaşındaki Erdal Tezer, “İstanbul’da 99 yaşadım ama bu çok farklı bir şeydi. İstanbul’da yaşadığımızın 10 katıydı, uzun sürdü. Bunu da halletmeye çalışıyoruz. Ne kurtarabilirsek. Riskli ama ne yapalım, yaşıyoruz, hayat devam ediyor. Yatak, yorgan ve küçük mutfak eşyaları bulabilirsek onları alırız. Yıllardır beklenen, yıllardır Kahramanmaraş fay hattı olarak anılıyor. Gün gelecek ama Allah bilir.” Hasarlı kamyoneti ile başka şehre giden Remzi Orçan, “Enkazdan eşyaları çıkardık. Enkazdan çıktık, sağlam zemine ulaşıyoruz.

Terzilik yapan Kezban Kurt, “Çok şükür çocuklarımızla birlikte hayatta kaldık. Evim harabe, elimizden geldiğince çıkardık. Eşyaları bırakalım, kapıyı kapatalım, gidelim. Bir şey yok” dedi. Burada bana kaldı.Makinelerim eşyalarım hepsi aşağıda.Bütün kumaşlarım yeni aldım.20-30 milyar dolarlık kumaş aldım hiç açmadım.İçinde tahminen 100 milyar değerinde mal var. ama yapacak bir şey yok canım çok teşekkür ederim” dedi.

Gökhan Kurt ise sağlam görünen evlerin bahçelerinde oluşan çukurları göstererek, “Büyük afetin ardından bu şekilde bazı yerlerin önünde obruklar oluşmaya başladı. Bunun derinliği 100 metreye kadar çıkıyor. 8-10 metre Ne olduğunu bilmiyoruz çökmüş durduğumuz yerin dibi şu anda boş A “Yağmur yağınca burası tamamen çökecek. Sarsıntı gecesiydi ve ondan önce yoktu” dedi.

– Karakoz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu