Haber

İmamoğlu ‘totemini’ açıkladı: Kitabın 2026’daki başkenti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 28 Ekim – 5 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenecek TÜYAP 40. İstanbul Kitap Fuarı’nın açılış töreninde konuştu. Tören öncesinde Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Karine Pansa ile İstanbul’un ‘2026 Kitap Başkenti’ ilan edilmesiyle ilgili bir görüşme yaptığını belirten İmamoğlu, “Şunu kendi adıma bir totem olarak tanımlayayım: İstanbul, Kitabın 2026 başkenti, 2036 Olimpiyatlarının düzenleneceği yerdir.” İstanbul. Umarım bu gerçekleşir. “Hep birlikte çalışırsak bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, 28 Ekim – 5 Kasım tarihleri ​​arasında Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 40. İstanbul Kitap Fuarı’nın açılış törenine katıldı. Tören öncesi stantları gezen İmamoğlu, kitap fuarını gezen çoğunluğu öğrenci olan gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Gençlerle hatıra fotoğrafı çektiren İmamoğlu, bir öğrencinin kolundaki alçıya imza attı. İmamoğlu, stant gezisinin ardından Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Münir Özkul’un kızı Güner Özkul’un ev sahipliği yaptığı Karadeniz Salonu’na geçti. Bu yılki fuarın Onur Yazarı Prof. Dr. Nermin Abadan Unat rahatsızlığı nedeniyle açılış törenine katılamadığı için sırasıyla; TÜYAP Tüm Fuarcılık Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, Türkiye Yayıncılar Birliği Lideri Kenan Kocatürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Lideri Doğan Hızlan, Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Karine Pansa ve İmamoğlu yaptı. konuşmalar.

 

“KİTAPLARIN GÜCÜ İLE SİLAHLARIN DEĞİL FİKİRLERİN ÇATIŞTIĞI BARIŞ DOLU BİR DÜNYA YARATMAK MÜMKÜN”

TÜYAP Kitap Fuarı’nı Taksim günlerinden bu yana takip ettiğini belirten İmamoğlu, “TÜYAP, her yıl sabırsızlıkla beklediğim özel bir buluşma anıdır.” Hayatı boyunca kitaplardan çok şey öğrendiğini vurgulayan İmamoğlu, “Kitapların bugün olduğum kişi olmamda olağanüstü katkıları oldu. “Kitapların varlığı, insanlığın kolektif hafızasını korumanın, paylaşmanın ve geleceğe aktarmanın en iyi yoludur” dedi. Türkiye’nin yakın coğrafyasında büyük acıların yaşandığına işaret eden İmamoğlu, “Maalesef kuzeyimizde ve güneyimizde savaşlarla dolu zor günlerden geçiyoruz. Bu acının bir an önce son bulması en büyük dileğimiz ve duamızdır. Ama şunu ifade etmek isterim: Silahların değil, fikirlerin çatıştığı, barışçıl bir dünya yaratmak mümkün. “Bunu başarmanın yolunun eğitimden, kitapların gücünden, daha çok insana dokunmaktan, farklılıkları şiddete değil, tartışarak çözme kültürünün yaygınlaştırılmasına bağlı olduğunu burada ifade etmek isterim.”

 

“100 YIL ÖNCE AKIL, BİLİM VE AYDINLANMA YÖNÜNDE BÜYÜK VE DEĞERLİ BİR ADIM ATILDI.”

29 Ekim’de 100’üncü yılını kutlayacağımız Cumhuriyet’i “hayatın her alanında dünya çapında bir dönüşüm hikayesi” olarak tanımlayan İmamoğlu, şöyle konuştu: “Tam 100 yılda akla, bilime, aydınlanmaya doğru çok büyük ve değerli bir adım atıldı” Belki bugün, 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk, kimsenin bilmediğini, bir gün sonra açıklayacağını aklına koymuştu ve tüm altyapıyı da buna göre hazırlamıştı. Cumhuriyet; Harf devrimi ve eğitimle birlikte, ülkenin en ücra köşelerine bile bilginin, okuryazarlığın, kültürün, edebiyatın, bir konuda bilgi sahibi olma fikrinin ve özgürlüğün sağlanmasında inanılmaz bir hizmet sağlamıştır. Bazen eğitim veya eğitim seviyesi hakkında çok farklı şeyler konuşulur. “Birçok kişinin kendi ailesine baktığımda, Cumhuriyetin bizi yaratmak için ne kadar güçlü bir süreçten geçtiğini görmemizin mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

DEDESİ VE HASAN ALİ YÜCEL’İ ANIDI

“Ailemde okuma-yazmayı ilk öğrenen kişi dedemdi” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Ve büyükbabam Cumhuriyet’in okuluna gitti. Ondan önce ailemde ezberlenmiş dualar dışında başka bir kaynaktan bilgi alan kimse yoktu. Bunu Anadolu’daki birçok ailede görebilirsiniz. Bu bakımdan Cumhuriyetin aydınlanması, 1920’li yılların başında doğan, 30’lu yılların başında eğitim alan, okuma-yazmayı öğrenen, ilkokula, ortaokula ve daha sonraki eğitim dönemine giden bir insanın, torununu nasıl Büyükşehir yapabileceğidir. İstanbul’da Belediye Başkanı. Cumhuriyetin aydınlanmasının herkesin hayatına olağanüstü katkılar sağladığından eminim. Bu nedenle kendimi, sahip olduğum her şeyle Cumhuriyet değerlerine bağlı biri olarak ilan etmekten ve tanımlamaktan inanılmaz bir gurur duyuyor ve bu yolda yürümekten asla vazgeçmeyeceğimi hepinizin önünde ifade etmek istiyorum. Modern Türkiye Cumhuriyeti de eğitimden aldığı güçle işte böyle kök saldı ve 100. yılına ulaştı. Bu noktada dünya klasiklerinin dilimize aktarılmasına öncülük eden, Cumhuriyetimizin kültürel gelişimine ve eğitim sistemimizin modernleşmesine çok özel noktalara katkıda bulunan Köy Enstitüleri’nin kurucusu Hasan Ali Yücel’i rahmetle anıyorum. . Çünkü bir başka yönüyle de Hasan Ali Yücel’in köyüne gittim. Ailesinin mezar taşlarını buldum. Yüzlerce mezar taşında ailesinin fertlerini okumaya çalıştım. Çünkü o da Giresun’un Görele ilçesinin Dayılı Köyü’nde İmamoğlu ailesinin çocuğuydu. Bu nedenle kendisini böyle bir bağla orada ziyaret etmekten büyük onur duydum.”

 

“Yayınevlerinden 705 BİN KİTAP ALINARAK ÜCRETSİZ DAĞITILDIK”

İBB Yayınları olarak 40. İstanbul Fuarı’nda yer almaktan gurur duyduklarını belirten İmamoğlu, “İBB olarak göreve geldiğimiz günden bu yana 705 binin üzerinde kitabı yayınevlerinden satın alarak ücretsiz olarak dağıttık. , 62 – ve yakında bu sayıyı 2-3 tane daha artıracağız.” Açılışlarımız olacak, kütüphaneyle birlikte vatandaşlarımıza ulaştıracağız. 395 yayıneviyle ortak çalışma oluşturduk. Yine yayınevleriyle ortaklaşa sınav kitabı çalışması yaptık ve orada da 350 bin rakamına ulaştık. Bugün çalışmalarımız burada vatandaşlarımızla buluşacak. “Burada hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane kurumumuz tarafından öncelikle İstanbul’un daha iyi öğrenilmesine ve tanıtılmasına destek sağlamak amacıyla 4,5 yılda 164 eser ortaya koymuş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.” İmamoğlu, katılımcıları İBB Yayınları standına davet etti.

 

“KENDİMİ TOTEM OLARAK TANIMLIYORUM”

Açılış öncesinde IPA Lideri Karine Pansa ile buluşup sohbet ettiklerini belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Ona şunu söyledim: ‘2026 henüz verilmedi. Burada Genel Müdürümüz de var. Kültür Bakanlığımız ve İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte; 2026 yılının kitap başkenti İstanbul olmalı. Bu gecikmiş başkent, umarım hep birlikte; Bakanlığımızın, belediyemizin ve sizlerin izniyle İstanbul’a getirebiliriz. Çünkü İstanbul gerçekten dünyadaki pek çok duyguyu bir araya getiren, birleştiren bir şehir. Binlerce yıllık kültürel ve tarihi birikimiyle buna hazırdır. Ve umarım sizlerin katkılarıyla birlikte başaracağız.’ Bunu kendim için bir totem olarak tanımlayayım. Kitabın 2026 başkenti olan İstanbul, 2036 yılında olimpiyatların yapılacağı bir İstanbul. Umarım bu gerçekleşir. Her zaman birlikte çalışırsak bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bu duygularla buradayım. Hepinize çok teşekkürler.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek 40. İstanbul Fuarı 9 gün boyunca kapılarını kitapseverlere resmen açtı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu