Haber

İslahiyeliler depremde kaybettikleri yakınlarını mezarlıkta anıyor

Kahramanmaraş merkezli depremde yakınlarını kaybeden İslahiye halkı, 6 Şubat sabahı mezarlıklara gitti. Felakette oğlunu, gelinini ve torununu kaybeden İdris Atılgan, “Bir yıl geçti ama hâlâ bu acıya alışamadık” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen Pazarcık merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki iki büyük deprem, 11 ilde büyük yıkıma yol açmış, resmi rakamlara göre 50 binden fazla vatandaş hayatını kaybetmişti. Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremler, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde büyük yıkıma yol açtı ve 1.435 kişi hayatını kaybetti.

Sevdiklerini kaybedenler mezarlığa gitti, geçen yıl acıları gözyaşlarına boğuldu. Depremde yakınlarını kaybeden İslahiye halkı 6 Şubat sabahı mezarlıklardayken, felakette oğlunu, gelinini ve torununu kaybeden İdris Atılgan, “Bir yıl geride kaldı” dedi. Geçti ama hâlâ bu acıya alışamadık.”

“Oğlum, gelinim ve torunumu kaybettim, onların acısı hâlâ içimizde taze.”

Felaketin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen acılarının hâlâ çok taze olduğunu belirten Atılgan, “Depremde oğlumu, gelinimi ve torunumu kaybettim. Felaketin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen acımız dindi. Hala bitmedi. Bina tamamen yıkıldı. Söylenecek bir şey yoktu.” Merkeze giremedik, arabada yaşadık. Çocuklarımızı ve torunlarımızı çok özlüyoruz. Aklımızdalar. Bugün depremin yıl dönümü. O depremi yaşadığımızda ne yapacağımızı bilmiyorduk. O kadar büyük bir depremdi ki unutamayız. Devletimizin sayesinde çok faydası oldu ama yıkılan sadece bir iki bina olmadı. . Binlerce bina vardı. Yine de kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Güçlendirmek için acele ettiler. Ailemizin yanı sıra birçok akrabamızı da kaybettik. O büyük depremde kar ve yağmura rağmen arabanın içinde yaşadık. Aradan aylar, yıllar geçmesine rağmen acımız hala taze. Buradan başka bir yere gidemeyiz. Bizim tek işimiz, “Bizim gücümüz buraya gelip torunlarımızı, çocuklarımızı görmektir” dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu