Haber

Japonya, BMGK üye koltuklarının sayısını artırmayı savunuyor

Japonya, dünya gerçeklerini daha iyi yansıtabilmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi ve geçici üye koltuk sayısının artırılması gerektiğini belirtti.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa, ABD gezisi kapsamında katıldığı Birleşmiş Milletler oturumunda hukukun üstünlüğü ve kurallara dayalı düzenin önemine vurgu yaptı.

Rusya-Ukrayna krizine değinen Hayashi, BM Uluslararası Adalet Divanı’nın Mart 2022’de aldığı karar doğrultusunda Rusya’nın Ukrayna’dan tamamen çekilmesini talep etti.

Hayaşi, “uluslararası hukuka saygı gösterilmeden uluslararası barış ve güvenliğin sağlanamayacağını” belirterek, “Bir kez daha hukukun üstünlüğü etrafında birleşelim. ‘Hukuk devleti’ bizim için anahtar kelime olmalıdır.”

BM’nin “çok taraflılığın ve hukukun üstünlüğünün kalesi” olarak işlerliğinin artırılmasının hayati önem taşıdığını belirten Hayaşi, konsey reformunun “acil bir görev” olduğunu söyledi.

Hayashi, “dünya gerçeklerini daha iyi yansıtabilmek” için BMGK’nın özellikle Afrika’dan gelen daimi ve daimi olmayan üye koltuk sayısının artırılması gerektiğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu