Teknoloji

Konuşan Kedi Oyunları Hakkında Karanlık İddialar

Bu oyunlardan ilki yepyeni adıyla Benim Konuşan Tom’um; bildiğimiz şekliyle Benim Konuşan Tom’umdu. Çocuklar saatlerce bu oyunun dışında kalmadılar, gittikleri her yere Tom’u da yanlarında götürdüler. Kolay bir oynanışa sahipti ve oyunda rastgele bir oyun vardı. yaş sınırı yoktu . Bu nedenle ebeveynler çocuklarının ‘zararsız’ bir oyun oynadığına inanıyorlardı. Sonra bir gün, saf gibi görünen bu oyunla ilgili her şey alt üst oldu.

2013 yılında çıkan Tom’s oyununun ardından bir yıl sonra Talking Angela isimli yeni bir oyun piyasaya çıktı. Bir önceki oyunla neredeyse aynı oynanışa sahip olan bu oyun aynı zamanda hızlı bir şekilde tüm çocuk tablet ve telefonlarında yerini aldı . Tom ve Angela tehlikeli görünmüyorlardı ama o kadar da kötü müydüler?

En baştan başlayalım: Tom ve Angela nasıl ortaya çıktı?

Angela, Outfit7 Limited adlı bir şirket tarafından önce Tom, sonra da kız arkadaşı olarak geliştirildi. Benim Konuşan Angela’m uygulaması, Konuşan Tom ve Arkadaşları serisinin bir parçasıydı. tıpkı Tom gibi bir konuşma botu uygulamasıydıve sadece oyuncuların konuşmalarını kopyalıyordu.

Angela ile yüksek sesle konuştuğunuzda, söylediklerinizi tekrar eder ve onunla yazılı olarak konuştuğunuzda size sorular sorar ve sohbet eder. “Bir uygulamadaki bir kedi benden ne ister?” Öyle düşünebilirsiniz ama bir örnekle açıklayalım. Örneğin, Angela size adınızı sorabilir ve ardından Sana senin adınla hitap edebilirdi.Bu gerçekten oyuncular için. biriyle konuşma hissi veriyordu. Ancak tezlere göre oyun çocuk modu bile düzgün çalışmıyorve Angela tabiri caizse yoldan çıkabilirdi.

Angela’nın sorduğu sorular zaman zaman ilgi çekici hale geldi.

– Tanıştığıma memnun oldum, Stuart.

-18 yaşındayım. Kaç yaşındasın?

-Nedenini unut. Ne kadar eğlenceli olurdu biliyor musun? Giydirme partisi!Hiç böyle bir partiye gittin mi?

Bakışları insanları rahatsız etmeye başlarken tek sorun Angela’nın soruları değildi.

Oyuncuların tezlerine göre Angela onları ‘gözleriyle’ izliyordu. Angela’nın, kullanıcıları izlemek Söylentiler kısa sürede yayıldı. Bazıları düşüncelerinin doğru olduğundan oldukça emindi.

Kullanıcıların bunu söylemesinin nedeni kısa sürede netleşti: Angela’nın gözlerinde gerçekten başkalarını gördüler. Yukarıdaki resme dikkatli bakarsanız bir odanın yansımasını görebilirsiniz. Hatta kullanıcıların bazı ekran görünümleri şu şekildeydi:

Oyuncular, Angela’nın gözünde bazen sarışın olan genç bir çocuktur; bazen boş bir oda ya da kar maskesi takan bir adam gördüler. Oyun içerisinden alındığı iddia edilen bu ekran görüntüleri oldukça ürkütücü görünüyordu. Bazıları Angela’nın gözlerinde görülen bu kişiler, oyuncuları izleyen kişilerdir. pedofili şüphelileriolduğunu sanmıştı bile.

Elbette bu tartışmalar ulusal ve yerel haber kanallarında da yer aldı. Ebeveynler bu oyun hakkında uyarıldı.

Tüm bunlar olurken bir çocuğun ortadan kaybolması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Eli Moreno isimli 7 yaşındaki çocuk, sabah okula gitmek için babasıyla birlikte hazırlanmaya başladı. Eli hazırlanırken annesinin telefonunu aldı. önceden indirilmiş Talking Angela uygulamasına girdi. Anne duştan çıktığında Eli artık evde değildi. Aile hemen polise başvurdu. Ancak argümanlara göre, Eli’nin yaptığı Son şey, Angela uygulamasını indirmek ve Angela ile konuşmaktı. 

İddialara göre Eli’nin uygulamadaki son konuşmaları oldukça dikkat çekiciydi. Angela’dan Eli’ye ebeveynlerinin konutta olup olmadığı ve ne giydikleri Gibi sorular sordu. bu olaydan sonra Eli’den bir daha haber alınamadı.Hatta o dönemin haberlerine göre aynı mahalledenmiş. bu oyunu oynayan diğer çocuklarda kayıptı.

Kayıp çocukların sayısı her geçen gün artıyor. insanlar Angela’yı suçluyorlardı. Elbette bunun çok büyük bir ulusal yansıması oldu; Haberlerde kayıp çocukların ve Angela’nın görüntüleri verildi, ebeveynler uyarıldı.

Konuşan Angela ülkemizdeki haberlerde de yer aldı:

Geliştirici firma Outfit7, iddialara nihayet yanıt verdi.

Outift7 Limited’den David Mikkelson’ın söylediklerini kısaca özetlemek gerekirse; Ad, soyad, yaş gibi Angela kullanıcıları kişisel bilgi istediğini doğruladı ancak bu bilgilerin tamamen anonimleştirildiğini açıkladı. Bununla 13 yaşın altındaki bireylerKişisel bilgiler saklanmadı ve silinmedi.

Angela’nın onun gözünden ‘insanları izlemek’sadece bağımsız değişkenler “Eğlenceli!” o cevapladı. O sırada oyunun programcılarından biri olan Bruce Wilcox, Angela’nın korkutucu soru-cevaplarını aşırı gerçekçi bir sohbet robotu olmasına bağladı.

Uygulamanın yaratıcılarından Graham Cluley yaptığı açıklamada Eli’nin ortadan kaybolmasıyla ilgili haberlerin tamamen uydurma olduğunu söyledi. Dediğin gibi Eli’nin ortadan kaybolması ile başvurunun ortasında bir ilişki yoktu.

Geliştiricinin bu açıklamalarının ardından oyuna tüm dünyayı endişelendiren bir dizi güncelleme getirildi.

Angela’nın sohbet özelliği kaldırıldı ve  gözlerindeki yansımalara Neden olunduğu iddia edilen kavram yanılgıları düzeltildi. Ancak Angela’nın gözlerindeki yansımanın nedeni hiçbir zaman net bir şekilde açıklanmadı.

Bugün bile bu yansımalardaki kişiler hakkında söylentiler dolaşmaya devam ediyor. Bu yansımalarda görülen bazı kişiler o anda oyuncuyu izleyen kişilerbazılarının oyunu aynı anda oynayan diğer kişilergördüğünü görüyormuş gibi yapmak.

Bu oyunlar günümüzde de oynanabilmektedir.

Bu uygulamalara telefonunuzun uygulama mağazasından hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Çünkü oyunda Rastgele bir yaş sınırı yoktur. Sohbet özelliği oyundan tamamen kaldırılmış olsa da birçok ebeveyn hala Angela ve Tom’u korkutucu buluyor. bu sebeple de uygulama mağazalarında en çok indirilen oyunlardan birinin ortasındaeski şanlı günlerinden eser kalmasa da.

Henüz gelişim aşamasında olan ve gördüklerini filtreleyemeyen çocuklar için günümüz dünyasında pek çok tehlike bulunmaktadır. Her zamanki gibi söz konusu olduğunda çocukların masum kalplerini tüm kötülüklerden korumak istiyoruz ama bunu yaparken çok dikkatli olmalıyız. İnternette her uygulamada hızla karşımıza çıkıyor. ‘çocuk modunu’ kullanmaBu bahiste de yardımcı olabilir.

Şiddet içeren oyunların çocuklar üzerindeki etkileri ile ilgili içeriğimize de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu