Haber

Lübnan Maruni Patriği, ülkeyi krizden çıkaracak bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyduklarını söyledi

Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Butrus er-Rai, ülkeyi içinde bulunduğu krizden çıkaracak “kurtarıcı” bir cumhurbaşkanına muhtaçlıkları olduğunu belirtti.

Lübnan resmi ajansı NNA’ya göre Rai, Bkerki bölgesindeki Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenen pazar ayininde, 31 Ekim’de görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yerine halefinin bir türlü seçilememesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Meclisin, düzenlediği oturumlarda boşa vakit harcadığını ve cumhurbaşkanını seçemediğini belirten Rai, “devletin parçalanmasından ve halkın yoksullaşmasından” Meclisin sorumlu olduğunu söyledi.

Lübnan’ın Fransa’nın manda idaresinden kurtularak bağımsızlığına kavuşmasının 79’uncu yıl dönümünü iki gün sonra kutlayacaklarını hatırlatan Rai, bu yılki kutlamaların cumhurbaşkanının yokluğunda gerçekleşeceğini lisana getirdi.

Ülkeyi içinde bulunduğu kriz ortamından çıkarma planına bağlı kalacak “kurtarıcı” bir cumhurbaşkanına gereksinimleri olduğunu vurgulayan Rai, şunları kaydetti:

“Bu plan, büyük vazifeler üstlenecek bir kurtuluş hükümetinin kurulması, Lübnan Anayasası’nın alınacak tüm ulusal kararlarda referans kabul edilmesi, Lübnan halkının bileşenleri ortasında paydaşlık tesis edilmesi, siyasi, idari, ekonomik ve türel ıslahat programlarının uygulanması, dost ve kardeş ülkelerin Lübnan’a yardım için konferans düzenlemeye çağrılması, ülkedeki Filistinli ve Suriyeli mülteciler konusuna nihai bir çözüm bulunması gibi maddelerden oluşuyor.”

Rai son olarak, milletvekillerine yeni cumhurbaşkanını bir an önce seçme çağrısı yaptı.

Lübnan’da 14. cumhurbaşkanını seçmek için Mecliste 17 Kasım’da düzenlenen 6’ncı oturumda hiçbir aday kâfi oyu alamamış, Meclis Lideri Nebih Berri, 7. oturumun 24 Kasım’da gerçekleştirileceğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu