Haber

Mimarlar Odası: “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Özgür, Bağımsız ve Cesur Gazeteciler Günü’nü Kutluyoruz”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, “Gazeteciliğin suç sayılmadığı, bağımsız medya kuruluşları üzerindeki sansür ve baskıların sona erdiği, basın özgürlüğünün egemen olduğu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün egemen olduğu bir Türkiye dileğiyle” dedi. Baskı ve sansürle anılmayan özgür, bağımsız ve cesur gazeteciler 10 Ocak’ta buluşacak. Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Mimarlar Odası açıklıyor:

“Baskılara rağmen halka gerçekleri haykıran özgür basının yanındayız. Basın ve ifade özgürlüğü olmayan gazeteciler haberlerini adliyelerde, RTÜK’te, özerk ve bağımsız olması gereken Basın İlan Kurumu’nda savunmak zorunda kalıyorlar. reklam kesmeye, reklam durdurmaya para cezaları getirerek cezai yaptırımlar icat ederek özgür basını susturmak isteyenler… Kontrolü ele almaya çalışan ve halka doğruları söyleyen gazetecilerin cezalandırıldığı karanlık bir dönemden geçiyoruz.

“1000’e yakın gazeteci cezaevine girip çıktı, 43 gazeteci ise hâlâ cezaevinde”

Gazeteci örgütlerinin verdiği bilgiye göre 1000’e yakın gazeteci cezaevinde, 43 gazeteci ise halen cezaevinde. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bilim ve teknoloji yolunda yürüttüğümüz kamu emeğini haber yapan gazetecilere verdiğimiz ödüllerin bile yargılandığı bir ülkede yaşıyoruz.

“HÜKÜMETİN DOĞRU MEDYA YARATMA SÜRECİNE KARŞI HABERİNDE GERÇEKLERİ PAYLAŞAN TÜM GAZETECİLERLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ”

İktidarın meslek onurunu ayaklar altına almayan medya yanlısı yaratma sürecine karşı, haberleriyle kamuoyuna gerçekleri haykıran tüm gazetecilerin yanındayız. Büyük cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923’te dile getirdiği gibi, ‘Gazeteciler, kanuna ve kamu yararına aykırı davranışlara tanık olurlar ve bunlardan haberdar olurlarsa gerekli yayınları yapmalıdırlar.’

“ÖZGÜR, BAĞIMSIZ VE CESUR GAZETECİLERİN 10 OCAK İŞÇİ GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ”

Mimarlar Odası olarak tüm bu zor koşullarda halkın bilgi alma hakkını savunan gazetecilerin yanındayız. Gazeteciliğin suç sayılmadığı, bağımsız medya kuruluşlarına yönelik sansür ve baskıların sona erdiği, basın özgürlüğünün egemen olduğu, özgür, özgür ve cesur gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü baskı ve sansürle anılmıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak demokrasiye ve adalete inanan, ifade özgürlüğünü savunan herkesi özgür basına sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

haber-silivri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu