Haber

Moğolistan Çölleşmeyi Önlemek İçin Ağaç Dikimini Artırıyor

MoğolistanÇevre ve Turizm Bakanlığı, Moğolistan’da çölleşmeyle mücadele etmek ve çevreyi korumak amacıyla daha fazla ağaç dikmek için çalışmaların hızlandırıldığını duyurdu.

Bu adım, Moğolistan’ın en büyük ağaç dikme ve doğa bakımı etkinliği olan ve her yıl Mayıs ve Ekim aylarının ikinci Cumartesi gününe denk gelen Ulusal Ağaçlandırma Günü münasebetiyle uygulandı.

Bakanlık Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bu yılki Ulusal Ağaç Dikme Günü’nün 2021’de başlatılan “Milyar Ağaç” ulusal ağaç dikme kampanyasını desteklemek için iki hafta süreceğini söyledi.

Moğolistan genelinde hane halklarının, işyerlerinin, kamu ve özel kurumların bahçelerine ve çevrelerine daha fazla ağaç dikmesini isteyen bakanlık, daha önce dikilen ağaçların bakımlarının da yapılması çağrısında bulunuyor.

Çevre ve Turizm Bakanı Bat-Erdene Bat-Ulzii, başkent Ulan Batur’da bir parka ağaç dikerken yaptığı konuşmada, “Ağaç dikmek gezegenimize ve kendimize verebileceğimiz en önemli hediyelerden biridir” dedi. ve insanları daha fazla ağaç dikmeye, daha sağlıklı bir çevre ve çöl yaratmaya teşvik etmek. mücadeleye katkıda bulunmaya çağırdı.

Toplam yüzölçümü 1.564.116 kilometrekare olan Asya ülkesinin sadece yüzde 8’i ormanlarla kaplı.

Moğolistan’ın yaklaşık yüzde 77’sinin çölleşme ve arazi bozulmasından etkilendiğine dikkati çeken bakanlık, ülkede sık sık şiddetli rüzgarların ve yoğun toz fırtınalarının meydana geldiğini belirtiyor.

xinhua HaberlerAjans muhabirleri Ulan Batur’dan bildiriyor.(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu