Haber

Müsilajı tetikleyen çamur kaldırılacaktır

KOCAELİ (İGFA) –İzmit Körfezi’nin temizliği için birbirinden değerli projelere imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dip çamurlarını temizlemek için düğmeye bastı.

İzmit Körfezi Doğu Havzası Tabanı Çamur Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf İşi İhalesinde sürecin tamamlanmasının ardından ihaleyi kazanan Atlas Maden İşleri Otomotiv İnşaat arasında sözleşme imzalandı.

BAKAN KURUM KATILACAK

2 Mayıs Salı günü saat 10:00’da başlayacak projede ilk çamur çıkarma işlemi yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın da katılacağı programa binlerce vatandaşın katılması bekleniyor.

720 hektarlık alanda iki etaplı olarak hayata geçirilen projenin sonucunda yaklaşık 8 milyon ton öğütülmüş çamurun 3,5 milyon metreküpü temizlenecek. Projenin ikinci fazının hayata geçmesiyle birlikte İzmit Körfezi eski günlerine kavuşacak ve adeta dev bir akvaryum görünümüne kavuşacak.

MUSİLAJI TETİKLEYEN ÇAMUR TEMİZLENECEK

Marmara Denizi’ndeki müsilaj faciasının ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin kurtarılması adına değerli olan dip çamurunun temizlenmesi projesi için hazırlıklara başladı.

PROJE 5 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Proje kapsamında çamur gemilerle dipten borularla alınarak İzmit Atletizm Pisti arkasında kurulacak susuzlaştırma tesisine nakledilecek. Taban Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf projesinin 5 yılda tamamlanması planlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu