Yaşam

NASA, Evrenin Şimdiye Kadar Çekilmiş En Renkli Görüntüsünü Yayınladı

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ve Hubble Uzay Teleskobu, MACS0416 olarak bilinen büyük bir galaksi kümesini incelemek için bir araya geldi. Ortaya çıkan pankromatik görüntü, evrenin şimdiye kadar çekilmiş en kapsamlı görüntülerinden birini oluşturmak için görünür ve kızılötesi ışığı birleştirdi. Detaylar için buyurun…?

Kaynak:https://www.nasa.gov/missions/webb/na…

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ve Hubble Uzay Teleskobu, MACS0416 olarak bilinen büyük bir galaksi kümesini incelemek için bir araya geldi.

Dünya’dan yaklaşık 4,3 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan MACS0416 gökada kümesinin fotoğrafı yayınlandı.

Ortaya çıkan pankromatik görüntü, evrenin şimdiye kadar çekilmiş en kapsamlı görüntülerinden birini oluşturmak için görünür ve kızılötesi ışığı birleştirdi.

NASA’nın açıklamasına göre fotoğraftaki renkler galaksi mesafeleri hakkında ipucu veriyor. En mavi gökadalar nispeten yakındır ve Hubble tarafından en uygun şekilde tespit edilen ağır yıldız oluşumunu gösterirken, daha kırmızı gökadalar Webb tarafından tespit edilen daha uzak gökadaları gösterir.

Bazı galaksiler yüksek miktarda kozmik toz içerdikleri için çok kırmızı görünebilirler.

Ekibin tespit ettiği süreksiz olaylar arasında özellikle bir tanesi öne çıkıyor. Büyük Patlama’dan yaklaşık 3 milyar yıl sonra var olan bir galakside yer alan bu olay, en az 4 bin kat büyütüldü.

Ekip, hem son derece parlak hem de oldukça büyütülmüş olan “canavar doğasına” atıfta bulunarak yıldız sistemine “Mothra” adını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu