Haber

Petrol tankerinin Boğazlardan geçişinde ‘onay mektubu’ krizi

1 Aralık itibarıyla Türkiye, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından geçecek petrol tankerlerinden P&I sigortasının (koruma ve tazminat sigortası) geçerliliğine ilişkin teyit yazısı talep etmeye başladı. Onay yazısı ibraz etmeyen tankerlerin geçişine izin verilmez.

Krizin arkasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uyguladığı yaptırımlar yatıyor. Son zamanlarda Avrupa Birliği (AB), Rus petrolüne tavan fiyat koymayı kabul etti. AB’nin 2 Aralık’ta açıkladığı yaptırım kararı 5 Aralık’ta yürürlüğe girdi. G7 ülkeleri de tavan fiyat uygulayacaklarını açıkladı.

TÜRKİYE: SİGORTA ŞİRKETLERİ ÜLKEMİZE SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA BELGE VERMEYİ REDDEDİYOR

Batı basınında yer alan haberlerle ilgili olarak Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden 8 Aralık’ta yapılan yazılı açıklamada, petrol gemilerinin P&I sigortasının AB yaptırımları nedeniyle geçersiz olduğu ve sigortanın tazmin edilemeyeceği belirtildi. Bir kaza.

“Bu durum hem ilgili AB direktifi hem de Avrupa’daki üst düzey devlet kurumları tarafından teyit edilmiştir” denilen açıklamada, sigorta şirketleri eleştirildi:

“P&I sigorta şirketlerinin düzenledikleri sigorta poliçeleri kapsamında mevzuatlarına istinaden ciddi ücretler karşılığında ticari müşterilerine (gemi sahipleri) teyit yazısı vermemeleri kabul edilemez. Sigorta şirketleri bu teyit yazısını vermekten kaçınır, rutin olarak talep edilen ve vaka bazında verilen ülkemiz söz konusu olduğunda bunu yapıyorlar.”

‘GEMİ SAYISI FAZLASI BASKI ARACI OLARAK KULLANILIYOR’

Bekleyen gemi sayısındaki artışla Türkiye’ye baskı yapılmak istendiği belirtilen açıklamada, “Bu noktada ham petrol taşıyan ve teyit yazısı vermiş gemiler rutin olarak Türkiye’den geçiyor. 1 Aralık’tan beri Türk Boğazları’nda ve Karadeniz’de bekleyen gemi sayısı haberlerde belirtildiği gibi değil (11 Gemi sayısının fazlalığı (Avrupa Birliği limanlarına gelen 15 gemi) kabul edilemez, kabul edilemez. ülkemiz üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmaktır.

REUTERS: YAPTIRIMLARIN ÖNÜNDE KRİTİK BİR ENGEL

Reuters haber ajansının 9 Aralık’ta aktardığı haberde, Türkiye’nin kararı “yaptırımların önünde kritik bir engel” olarak değerlendirildi ve Ankara’nın “dış güçlerin baskılarına rağmen” 1 Aralık’ta teyit mektubu kuralını uygulamaya başladığı belirtildi. Günlerdir Batılı yetkililer”.

Habere göre sigorta şirketleri yaptırım korkusuyla teyit yazısı vermek istemiyor. AB tarafından uygulanan yaptırımları takip etmek şirketlerin sorumluluğundadır ve şirketlerin AB tarafından belirlenen tavan fiyatın üzerinde petrol taşıdıkları tespit edilirse yaptırımlara tabi olacağından endişe etmektedirler.

Konunun AB’nin tavan fiyat uygulamasıyla ilgisi olmadığını söyleyen bir AB yetkilisi, sorunu analiz etmek için Türkiye ile görüştüklerini söyledi.

DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: İLK KEZ BİR P&I GRUP ÜYESİNDEN ONAY MEKTUBU VERİLDİ

Denizcilik Genel Müdürlüğü, görüşmelere ilişkin 9 Aralık’ta bir açıklama daha yaptı. İstanbul Boğazı’ndan geçmek isteyen 18 tankerin teyit yazısı ibraz etmedikleri için Karadeniz’de, Çanakkale Boğazı’ndan geçmek isteyen 1 tankerin ise Ege Denizi’nde tutulduğu belirtildi. Karadeniz’de bekleyen 18 gemiden 15’inin varış noktasının AB ülkeleri olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Marmara Denizi’nde bulunan ve ham petrol yüklü Çanakkale Boğazı’ndan geçeceklerine dair teyit yazısı ibraz etmeyen 8 tankerin son kez teyit yazısı ibraz etmeleri için bilgilendirildiği belirtildi. Teyit mektubu olmaması halinde, tankerler Çanakkale Boğazı’ndaki tüm gemi trafiğine kapatılacak ve Türk karasularından çıkarılacaktır.

Uluslararası P&I Kümelenmesi üyesi bir P&I sigorta şirketi, kuralın yürürlüğe girmesinden bu yana ilk defa, sigortasını yaptığı Türk bayraklı tanker için Bakanlığımıza teyit yazısı sunmuştur. , ilgili tankerin bugün İstanbul Boğazı’ndan geçişinin sağlandığını belirterek, “Firmaların teyit mektubu vererek Türk Boğazları’ndan geçmesi değerli bir adımdır. İlgili makamlarla görüşmeler devam etmekte olup, Türk Boğazlarını koruma ilkemizden taviz vermeden tüm gemilerin gerekli kurallara uyarak Türk Boğazlarından geçmesi için gerekli işbirliği sürdürülmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu