Haber

prof. Yusuf Yağcı son yolculuğuna uğurlandı

KİMYA ve polimer bilimi alanındaki çalışmalarıyla adından söz ettiren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, son yolculuğuna uğurlandı.

Uluslararası bilim camiasında kimya ve polimer bilimi alanındaki dünyaca ünlü çalışmalarıyla tanınan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı (70), Ocak ayında üniversitedeki çalışma odasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. 30. prof. Dr. Yusuf Yağcı için bugün üniversitedeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde anma töreni düzenlendi. Törene Prof. Dr. Yağcı’nın ailesi, arkadaşları, meslektaşları ve öğrencileri katıldı. Törende arkadaşları ve öğrencileri Prof. Dr. Yağcı’nın yazdığı şiirleri okudu ve futbol sevgisinden bahsetti. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, ayrıca Prof. Dr. Yağcı’nın adının üniversitede yaşatılacağını vurguladı.

Törenin ardından Yağcı’nın Türk bayrağına sarılı tabutu İTÜ Abdülhakim Sancak Camii’ne getirildi. Burada kılınan cenaze namazının ardından Yağcı’nın cenazesi defnedilmek üzere Kilyos Mezarlığı’na götürüldü.

DAHA FAZLA HAYAT DİLERİM. Yağcı’nın eşi Emine Yağcı, “Sabahleyin doktora götürdüm. Doktor muayene etti ve ardından odasına çıkmak istedi. Odasında öldü. Sevdiği bir insandı. aileyi, devleti ve istanbul teknik üniversitesini çok çok seviyordu.vatanını çok seviyordu.allah rahmet eylesin.çok sağlıklıydı…ailemizde kalp hastalığı var.hem kayınpederimi hemde annemi kaybettik- Kayınvalidesi kalp hastası. Keşke daha uzun yaşasaydı” dedi.

ÜNİVERSİTE VE EVDEKİ BİRİ OLDU. Yağcı’nın gelini Dr. İnci Yağcı, “O sadece kayınpederim değildi. Örnek alınacak harika bir insandı. Şu kadarını söyleyebilirim. Onu çok sevdik. o bizim babamızdı, öğretmenimizdi.” prof. Yağcı’nın oğlu Dr. Emre Yağcı, “Acımızı paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim. Babamın aile hayatından çok farklı söylenecek bir şey yok. Üniversitede sizinle nasıl yaşadıysa bizimle de yaşadı, o da bizimle yaşadı. aynı kişiydi. Mutluyuz, kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

DÜNYA BİLİMİ ÇOK DEĞERLİ BİR İNSANINI KAYBETTİ Anma töreninde Prof. Dr. Yağcı’nın çalışma arkadaşları ve öğrencileri de söz aldı. Törende konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “Çok önemli bir değeri kaybettiğimiz bir gün. Bilim insanı kişiliği ve insanlığıyla her yönüyle örnek bir hocaydı. İTÜ’de adını ebedileştirmemiz lazım. .” prof. Yağcı’nın meslektaşı Prof. biz ve öğrencilerimiz nasıl bilim insanı olunur.”

prof. Yağcı’nın 18 yıldır öğrencisi ve meslektaşı olan Prof. bilim ve ne yazık ki beni terk etti. Keşke daha fazla zamanımız olsaydı, yapacak daha çok şeyimiz olsaydı.”

– Karakoz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu