Haber

Reuters: Kürtler milliyetçi söylem yükselirken Erdoğan’ın zaferinden endişeli

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, 28 Mayıs’a günler kala ikinci tür seçimlere giden süreci değerlendirdi. 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından milliyetçi söylemin arttığına işaret eden manşette, “Kürtler Erdoğan’ın olası zaferinden endişeli. milliyetçi söylem artıyor” ifadesi kullanıldı.

‘ERDOĞAN’IN ZAFERİ BASKIYI ARTIRABİLİR’

Analizde, “Türkiye nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturan Kürtler, muhalefetin Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarını sona erdirme umutları açısından potansiyel olarak kritik görülüyor” denildi.

‘OY KULLANMAK ARTIK ÖLÜM KONUSU’

Diyarbakır’da bir kafe işleten 26 yaşındaki Ardelan Meşe, “Oy kullanmak artık bir ölüm kalım meselesi” dedi ve Erdoğan’ın seçim kampanyası döneminde Kürtlere karşı tavrını sertleştirdiğini söyledi. yapılmış.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın birinci tipte Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldığını hatırlatan Reuters, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Kılıçdaroğlu ile imzaladığı protokolle HDP’nin temellerinin ‘karmaşık’ hale geldiğini belirtti.

‘DERİN BÜYÜLÜ DUYGULARA KATILMA ÇABASI’

Yüzde 5,2 oyla üçüncü sırada yer alan Sinan Oğan’ın Erdoğan’ı desteklediğine işaret eden Reuters, Erdoğan’ın defalarca muhalefeti terörden yana olmakla suçladığını da hatırlattı. Ajans, HDP ve CHP’nin suçlamaları reddettiğini ve artan milliyetçi telaffuzun Türk siyasetinin derinlerdeki duygularına seslenme girişimi olduğunu belirtti.

‘ERDOĞAN KARA PROPAGANDA YAPIYOR’

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ile “teröristler” arasında bağlantı olduğunu söyleyerek “kara propaganda yaptığını” söyleyen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Erdoğan’ın amacına ulaşmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi. Temel, “Erdoğan’ın zaferi tek adam rejimini pekiştirecek, korkunç uygulamaların önünü açacak ve toplumun tüm kesimleri için kara günler getirecektir.”

‘KÜRTLER İKİNCİ TÜR ÖNÜNDE OY VERME İSTEĞİNİ KAYBETTİ’

Diyarbakır merkezli Kürt Araştırmaları Merkezi Müdürü Reha Ruhavioğlu, Kılıçdaroğlu’nun tutumunu değiştirdiğini söyledi. Ruhavioğlu, Kılıçdaroğlu’nun tutum değişikliği nedeniyle birçok Kürt seçmenin ikinci tur öncesi oy kullanma iradesini kaybettiğine inandığını söyledi. .

‘SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI YENİ BİR SORUŞTURMA GETİREBİLİR’

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren Pazar günü yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kürt avukatları hedef alan sözlerine işaret ederek, bu sözlerin yetkilileri yeni bir “terör soruşturması” başlatmaya götürebileceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

haber-adakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu