Haber

Rusya’dan ABD’ye ‘Reisi’ eleştirisi: Yaptırımlar havacılık güvenliğini kötüleştiriyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberlerindeki İranlı yetkililerin ABD yapımı ‘Bell 212’ tipi helikopterin düşmesi sonucu 19 Mayıs Pazar günü hayatını kaybetmesinin ardından Rusya’dan konuya ilişkin açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin uyguladığı yaptırımların havacılık güvenliğinin durumunu kötüleştirdiğini iddia etti.

Reuters’ın aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanı, “Amerikalılar bunu yadsıyor ama gerçek şu ki ABD’nin yaptırım açıkladığı diğer ülkeler, havacılık da dahil olmak üzere Amerikan ekipmanları için yedek parça almıyor… Burada bu araçları kullanan sıradan vatandaşlara kasıtlı olarak zarar verilmesinden bahsediyoruz. Yedek parça sağlanmadığında bu, emniyet seviyesinde bir düşüşle doğrudan bağlantılıdır” değerlendirmesinde bulundu.

REİSİ’NİN ÖLDÜĞÜ HELİKOPTER HAKKINDA NELER BİLİNİYOR?

ABD yapımı “Bell 212” tipi helikopter insan taşıma, havadan yangın söndürme, kargo taşıma ve silah montajı da dahil olmak üzere birçok farklı koşulda kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştı. Helikopter, 1971 yılında tanıtılmıştı.

Pazar günü yaşanan karışan helikopterin menşei doğrulanmamakla birlikte İranlı bir kaynak, düşen helikopterin İslam Cumhuriyeti Kızılay Cemiyeti’ne bağlı olduğunu söyledi. Uzmanlar, helikopterin 40 ila 50 yıllık olabileceğini öne sürdü. Yaşanan kazada düşen İran’a ait Bell 212, devlet yetkililerini taşıyacak şekilde yeniden yapılandırılmıştı. Bu özel helikopter, bir pilot dahil 15 kişiyi taşıyacak şekilde yeniden tasarlanmıştı.

İran, İslam Devrimi’nden sonra uygulanan ambargolar nedeniyle sivil ve askeri havacılık filolarını, kaçak parçalar ve tersine mühendislik yoluyla kullanmaya devam etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu