Haber

Selçuk Mızraklı’nın duruşması yarın görülecek

Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması yarın Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde yüzde 62,93 oyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Selçuk Mızraklı, 22 Ekim 2019’da tutuklandı. İtirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin ifadeleri, katıldığı hareket ve etkinlikler ile Demokratik Toplum Kongresi çalışmaları nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Mızraklı’nın yerine İçişleri Bakanlığı, DTK).

YENİDEN YARGILANIYORDU

5 ay süren yargılama sonucunda Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Yeniden yargılamanın yapıldığı Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Haziran’da görülen ilk duruşmada savunmasını yapan Mızraklı, “Bir iftiranın ifadeleri nedeniyle 4 yıldır tutukluyum. Ben size inanıyorum. Mahkeme heyeti, gerçek ile gerçeği, yalan ile gerçeği ayırt etme yeteneğine sahip.”Aynı iftiracının ifadelerinden yargılananların beraat ettiğini biliyorum. Yaklaşık 4 yıldır tutuklu kalmam mahkemenizin hukuki takdir yetkisinin çok ötesinde bir durumu göstermektedir. Bu durumun hukukla açıklanması mümkün değildir. Bu bir komplo davasıdır” dedi.

Mızraklı savunmasında dava sürecindeki hukuksuzluklara da değinerek, “Bu davaya özel bir kanun ve sistem kurarak bu güne geldik. Bu davada beraat etseydiniz kayyımlık sistemi sürdürülemezdi. Kanunda bir ayar vidası var. Tıpkı bizim yaşadıklarımız gibi. Burada kanunun ayar vidası ben ve bu davayım. “Bütün bu yargı süreçlerinin ve hukuksuzlukların nedeni Kürt sorununun çözülememesinden kaynaklanmaktadır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu