Ekonomi

Tesla’nın Almanya’daki fabrikası bugün elektriğe kavuşabilir

Tesla’nın Berlin yakınlarında bulunan ve 5 Mart’tan bu yana elektrik kesintisi yaşayan gigafactory’sinin elektrik arzının bugün itibariyle yeniden sağlanması bekleniyor. E.ON’un bir bölümü olan sorumlu enerji firması E.dis, elektriğin yeniden sağlanması için gerekli montaj çalışmalarını hızlandırmak üzere hafta sonu boyunca çalıştı.

Elektrik arzının yeniden başlaması, yüksek voltaj testinin tamamlanmasına ve mühendislerden resmi onayın alınmasına bağlı olup, her ikisinin de gün içinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Tesla tesisindeki elektrik kesintisi, yakındaki bir direğe yapılan şüpheli bir kundaklama saldırısının ardından başladı. Kesintiden bu yana fabrika önemli üretim kayıplarıyla karşı karşıya kaldı ve tahminlere göre günde yaklaşık 1.000 otomobil üretilemiyor. Fabrika müdürüne göre, kesintinin etkisi üç haneli milyon Euro’ya varan zararlara yol açabilir.

Elektriğin erken gelebileceğine dair haberlerden önce Tesla’nın Almanya’daki fabrikasının çalışma konseyi başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, fabrikanın bu hafta içinde faaliyetlerine yeniden başlayacağını belirtmiş, ancak o tarihte kesin bir tarih verilmemişti.

Almanya’daki Tesla gigafactory, elektrikli araç üreticisinin Avrupa operasyonlarının kritik bir parçası ve elektriğin yeniden başlaması normal üretim seviyelerine dönmek için önemli bir adım. Şirket ve paydaşları, kesintinin neden olduğu aksaklığın üstesinden gelmek için gerekli testlerin ve onayların başarıyla tamamlanmasını bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu