Ekonomi

Türkmenistan, Trans-Hazar Doğal Gaz Boru Hattı’nın inşasına engel hiçbir unsurun bulunmadığını bildirdi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Trans-Hazar Doğal Gaz Boru Hattı’nın inşasını engelleyen siyasi, ekonomik veya mali herhangi bir faktörün bulunmadığını bildirdi.

Bakanlık, Türkmenistan’ın Batı’ya doğal gaz tedarik projesinin gerçekleştirilmesine ilişkin uluslararası basında yer alan yorumların internet sitesinde açıklama yaptı.

“Objektif ve net bir açıklamaya ihtiyaç var” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, Trans-Hazar Doğal Gaz Boru Hattı’nın önemi vurgulandı.

Açıklamada, Trans-Hazar Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin altyapısının Türkmenistan’ın eski Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un 2007 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’e yaptığı resmi ziyarette Avrupa Birliği (AB) başkanları ile yaptığı görüşmelerde hazırlandığı ve Türkmenistan ile AB arasında 2008 yılında enerji alanında bir mutabakat zaptı imzalandığı hatırlatıldı.

Türkmenistan’ın Trans-Hazar Boru Hattı’nı inşa etme fikrini hayata geçirmek için çaba sarf ettiği vurgulanan açıklamada, “Bu amaçla Türkmenistan, Azerbaycan ve AB arasında ilgili enerji dairelerinin başkanlarından oluşan üçlü bir ortak mekanizma oluşturulmuştur.” terimi yer aldı.

AB’nin Trans-Hazar Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ni “gelecek vaat eden” projeler listesine almasının “doğal” olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu boru sınırı inşaatının pratik bir şekilde ilerlediği belirtildi.

Bakanlığın yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türkmenistan, doğal gaz boru hattının inşasını engelleyen siyasi, ekonomik ve mali hiçbir faktörün olmadığına inanıyor. Aksine, Trans-Hazar Boru Hattı, ekonomik olarak haklı, Avrasya’da enerji güvenliğinin sağlanmasına somut katkı sağlayabilecek, Avrupalı ​​tüketiciler için hammadde kaynaklarına uzun vadeli ve kesintisiz erişim sağlayan ve geçiş tarafının bariz yararlarını ve çıkarlarını dikkate alan gerçekçi bir projedir.”

dursunbey-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu