Ekonomi

ABD marihuanayı yeniden sınıflandırarak ticari yükleri hafifletecek

ABD Adalet Bakanlığı, marihuananın Kontrollü Maddeler Yasası kapsamındaki sınıflandırmasını düşürmek için adımlar atıyor ve onu Tylenol with codeine gibi daha az ciddi ilaçlarla aynı hizaya getiriyor. Bu hamle, esrar işletmeleri için yasal manzarayı önemli ölçüde değiştirebilir.

Şu anda marihuana, kötüye kullanım potansiyelinin yüksek olduğunu ve kabul edilmiş bir tıbbi kullanımının olmadığını gösteren birinci program maddesi olarak kategorize edilmektedir. Ancak Adalet Bakanlığı, marihuananın fiziksel ve psikolojik bağımlılık için orta ila düşük bir potansiyele işaret eden üçüncü program uyuşturucu olarak yeniden sınıflandırılmasını önerdi.

Bu yeniden sınıflandırma sürecinin önümüzdeki aylara yayılması bekleniyor. TD Cowen analistleri, Yönetim ve Bütçe Ofisi’nin öneriyi Mayıs sonu ya da Haziran ayına kadar gözden geçireceğini öngörüyor. Teklifin daha sonra Haziran veya Temmuz aylarında Federal Sicil’de yayınlanması ve ardından bir yorum dönemine girmesi planlanıyor. Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA) bu yorumları incelemek ve idari bir yargıç önünde duruşma yapmakla görevlendirilmiştir.

Bu değişikliğin önemli bir etkisi esrar şirketlerinin vergi muamelesi üzerinde olacaktır. Şu anda, ABD federal vergi kanununun 280E Bölümü nedeniyle, birinci ve ikinci program maddeleriyle uğraşan işletmeler, işletme giderleri için vergi kredilerinden ve kesintilerinden yararlanamamaktadır. Marihuana yeniden sınıflandırılırsa, bu şirketler bu kısıtlamadan muaf olacaktır.

Katan Associates International’ın kurucusu Seth Yakatan’a göre, beklenen vergi değişikliği esrar sektörüne yaklaşık 3,5 milyar dolar kazandırabilir. Bu sermaye akışının esrar şirketleri için sermaye maliyetini düşürmesi ve sektörde artan birleşme ve satın alma faaliyetlerini tetiklemesi bekleniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu