Ekonomi

Ancora, Norfolk Southern yönetim kurulu mücadelesinde ISS’in desteğini kazandı

Ancora Holdings, Norfolk Southern Corp (NYSE:NSC) ile yürüttüğü vekalet mücadelesinde Institutional Shareholder Services (ISS) tarafından önemli bir destek aldı. Önde gelen bir vekalet danışmanlık firması olan ISS, hissedarlara Ancora’nın beş yönetici adayına oy vermelerini tavsiye etti. Bu tavsiye, geçen yıl Ohio’da meydana gelen raydan çıkma olayının ardından mercek altına alınan Atlanta merkezli demiryolu şirketinin 9 Mayıs’taki yıllık toplantısına hazırlandığı bir dönemde geldi.

ISS’in tavsiyesi, yönetim kurulu seçimleri de dahil olmak üzere kritik konularda hissedarların oylama kararlarını sıklıkla etkilediği için çok önemlidir. Danışmanlık şirketinin desteği, bir başka vekalet danışmanı olan Glass Lewis’in bir gün önce Ancora’nın altı adayını tavsiye etmesinin ardından geldi. Ancora toplamda yedi yeni direktörün seçilmesini savunuyor.

ISS, şu anda 52,5 milyar dolar değerinde bir şirket olan Norfolk Southern’da daha kapsamlı ve dengeli sektör deneyimine sahip yöneticilere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Firma, ABD Yüzey Taşımacılığı Kurulu eski üyesi William Clyburn, demiryolu yöneticisi Sameh Fahmy, eski Ohio Valisi John Kasich, Illinois Central Railway eski başkanı Gilbert Lamphere ve eski bir bankacı olan Allison Landry’yi destekledi. ISS, Landry’nin hissedar iletişimini geliştirmedeki potansiyel rolünü vurguladı.

Ancora ayrıca, United Parcel Service’in (NYSE:UPS) eski yöneticilerinden Jim Barber’ı mevcut CEO Alan Shaw’ın yerine önererek bir liderlik değişikliği için bastırıyor. ISS, Shaw’un yeniden seçilmesini desteklerken, Glass Lewis Barber’ı destekledi. ISS, Barber’ı demiryolu sektörüne fayda sağlayabilecek deneyime sahip güvenilir bir yönetici ve CEO adayı olarak tanımladı.

ISS raporunda, Norfolk Southern’da “değişim için açık bir durum” olduğu belirtilerek, 2023 Doğu Filistin raydan çıkmasından önce yıllardır biriken güvenlik endişelerine atıfta bulunuldu. Firma ayrıca Ancora’nın kampanyasının işçi sendikalarından ve Norfolk Southern’in en az bir büyük müşterisinden destek gördüğünü, bunun da Ancora’nın argümanlarının geniş çapta kabul gördüğünü gösterdiğini kaydetti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Norfolk Southern, ISS’in onayına, yönetim kurulu üyelerinin Ancora’nın adaylarıyla değiştirilmesinin önemli riskler oluşturabileceği ve uzun vadeli hissedar değerine potansiyel olarak zarar verebileceği uyarısında bulunarak yanıt verdi. Şirketin hisse senedi fiyatı Salı günü, daha geniş bir piyasa gerilemesinin ortasında yaklaşık %4 düşerek 232,37 dolara geriledi.

ISS’in değişimi desteklemesine rağmen Norfolk Southern, geçtiğimiz yıl yeni yönetim kurulu üyeleri ekleyerek ve Mart 2024’te John Orr’u yeni işletme müdürü olarak atayarak liderliğini yenileme konusunda aktif oldu. Hissedarlar, yaklaşan yıllık toplantıda ISS ve Glass Lewis’in rehberliğini takip edip etmeyeceklerine veya mevcut yönetim kurulunun yörüngesini koruyup korumayacaklarına karar verecek.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu