Ekonomi

Fed mesajları küresel piyasalara yön veriyor

ABD Hazinesi’nin bu hafta gerçekleştirdiği başarılı tahvil ihalelerine rağmen ABD 10 yıllık tahvil getirileri hafta başından bu yana 13 baz puan arttı.

Yükselişte Fed’in faiz indirimine başlayacağına ilişkin yapılan açıklama ve bilgilerle varsayımların ertelenmesi etkili oldu. Perşembe günü açıklanan bilgilere göre ABD’de haftalık işsizlik yardımı başvuruları üç haftadan beri ilk kez düştü.

Piyasada dikkatler ABD TÜFE revizyonlarında olacak. Tüketici fiyat endeksinde yapılan (çoğunlukla küçük olduğundan gözden kaçırılan) revizyonlar geçen yıl oldukça yüksekti. Bu nedenle yatırımcılar bu revizyona bu yıl her zamankinden daha fazla değer veriyor.

Perşembe gününü sınırlı bir yükselişle kritik 5 bin seviyesine daha da yakın kapatan S&P 500’de vadeli işlemlerde hafif düşüşler etkili oldu.

Hong Kong ve Singapur piyasaları Çin Yeni Yılı nedeniyle erken kapanacak; Çin, Tayvan, Güney Kore, Endonezya, Filipinler ve Vietnam’da piyasalar kapalı olacak. Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrediyor.

ABD’de mortgage faizleri Fed açıklamalarıyla yükseldi

Fed üyeleri, lider Jerome Powell’ın hafta başında verdiği mesajlar doğrultusunda faiz indiriminde acele etmeyeceklerini vurgulamaya devam ediyor.

Son olarak Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, işgücü piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun düşmeye devam ettiğini belirterek, politika yapıcıların faiz indirimlerine başlamak için sabırlı olmak için zamanları olduğunu yineledi.

Barkin, Perşembe günü New York Ekonomi Kulübü etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Kimse enflasyonun yeniden ortaya çıkmasını istemiyor. “Güçlü talep ve tarihsel olarak güçlü bir işgücü piyasası göz önüne alındığında, faiz oranlarını düşürme sürecine başlamadan önce bu güveni oluşturmak için zamanımız var.”

Öte yandan Fed’in politikasını bir süre daha sabit tutacağına dair bu sinyallerle birlikte ABD’de konut kredisi faizleri yükseldi. Freddie Mac, 30 yıllık sabit konut kredisi ortalamasının geçen hafta yüzde 6,63’ten yüzde 6,64’e yükseldiğini açıkladı. Konut kredileri Ekim ayı sonunda yüzde 7,79 ile zirve yaptı, ardından düşüşe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu