Ekonomi

Goldman Sachs’tan ‘Türk Lirası’ tahmini

ABD’nin dünyaca ünlü bankası Goldman Sachs, 31 Mart pazar günü yapılacak yerel seçimler sonrası için “Türk Lirası” tahminini paylaştı.

“TL ÜZERİNDE OLUMLU ETKİSİ OLACAK”

Goldman Sachs analistleri, bu ay döviz talebinin canlanması nedeniyle Türk Lirası üzerindeki baskının arttığı bir ortamda, bu pazar İstanbul’da yapılacak seçimlerin TL üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanıyor.

Banka, seçimin ardından Türkiye’nin mali ve para politikalarında bir değişiklik beklemediklerini açıkladı. Bu yüzden banka, seçimin tamamlanmasının TL ve rezervler üzerindeki baskıyı azaltmasını beklediklerini belirtti.

YATIRIMCILAR YAKIN TAKİPTE

Bloomberg’in haberinde ayrıca, “İstanbul’daki yarış, muhalefet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki siyasi mücadelenin sembolü olduğu için piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor” ifadelerine yer verildi.

MERKEZ BANKASI’NDAN GÜÇLÜ SİNYAL

 Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın geçen hafta göstergeyi yüzde 50’ye yükselten 500 baz puanlık faiz artırımının da liranın baskılanma ihtimalinin olmadığına dair güçlü bir sinyal verdiğini ekledi.

Seçim sonrası TL’nin keskin bir değer kaybıyla karşı karşıya kalabileceği beklentileri de döviz talebini yükseltmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu