Ekonomi

İngiltere, Türkiye ile müzakerelere başlayacağını açıkladı

İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra Türkiye ile mevcut ticari ilişkilerini sürdürecek bir serbest ticaret anlaşması yaptı ve her iki ülke de anlaşmanın gelecekte revize edileceğini bildirdi.

İngiltere Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, anlaşmanın artık geçerliliğini yitirdiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, anlaşmanın gözden geçirildiği ve her iki ülkenin de yeni bir anlaşma yapılabileceği sonucuna vardığı ancak müzakerelerin resmi olarak önümüzdeki yıla kadar başlamasının beklenmediği belirtildi.

Ticaret hacmi 30,7 milyara ulaştı

İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 23,5 milyar sterline yani 30,7 milyar dolara ulaştı. Ticaret Bakanı Kemi Badenoch, Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) İngiltere ekonomisinin güçlü yönlerini yansıtacak şekilde revize etmek istediğini ifade ederek, “Anlaşma ile İngiltere ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiyi daha da derinleştirerek ekonomik büyümeyi desteklemek için sabırsızlanıyorum” dedi. ve ülke çapında işletmeler.” .

Revize edilen STA, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatı kotaları gibi emtialarla ilgili sorunları da çözebilir ve hizmetler, dijital ve bilgi segmentlerini de kapsayabilir.

Bakanlık, müzakereler başlamadan önce firmalarla görüşerek öncelik verdikleri konuları öğreneceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu