Haber

İsrail Gazze’de üç İslami Cihat liderini öldürdü

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısında 12 kişi öldü. Ölenler arasında Filistin İslami Cihat örgütünün başkanlık ekibinden 3 kişinin olduğu öğrenildi. Gazze Şeridi’nde Sağlık Bakanlığı, hayatını kaybedenler arasında 4 çocuğun olduğunu, 20 kişinin de yaralandığını duyurdu. Filistinlilerin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda bölgede bilinen bir diş hekiminin eşiyle birlikte evinde yaşamını yitirdiği belirtildi.

İsrail ordusu, iç istihbarat servisi Şin Bet ile ortak düzenlediği operasyonun İslami Cihad’ın silahlı kanadı Kudüs Tugayları’nın üç üst düzey yöneticisine yönelik olduğunu duyurdu. Operasyona 40 savaş uçağının katıldığı, örgüte bağlı roket ve tünellerde kullanılan beton imalat atölyeleri ile askeri mevzilerin de aralarında bulunduğu 10 hedefin vurulduğu belirtildi.

Kudüs Tugayı liderleri öldü

İslami Cihad, başkanlık ekibinden üçünün öldüğünü doğruladı. Kudüs Tugayları Askeri Konsey Sekreteri, Kudüs Tugayları Askeri Konsey Üyesi ve Gazze Şeridi Kuzey Komutanı Halil el-Behtini ve örgütün Batı Şeria’daki askeri faaliyetlerinin askeri lideri Cihad Gannam, Tarık İzzeddin, hayatını kaybetti.

fransız haber ajansı AFP Hava saldırısının yerel saatle 02.00’de başladığı ve iki saat sürdüğü aktarıldı. Operasyonun ardından bir binanın tepesinden alevler ve dumanların yükseldiği görüldü.

Filistinli örgütlerden misilleme mesajları

İslami Cihad, İsrail’in “tüm arabuluculuk girişimlerini görmezden geldiğini” ve ölen komutanlar için “intikam alacağını” duyurdu. İslami Cihad Sözcüsü Tarık Selimi, “Bombardımana bombardımanla, saldırı saldırıyla karşılık verilecektir” diyerek, “Bu suç cezasız kalmayacaktır” dedi.

Hamas sözcüsü Hazem Qasim AFP SETimes’a verdiği demeçte, “İşgalcinin birlikleri gerilimi tırmandırmanın sorumluluğunu taşıyor” dedi. Hamas lideri İsmail Haniyeh adına yapılan açıklamada, “düşmanın suçlarının bedelini ödeyeceği” belirtildi. Açıklamada, “Liderlerin öldürülmesi işgale güvenlik katmayacak, direnişi artıracaktır” denildi.

İran’la yakın ilişkileri bulunan İslami Cihad, Gazze Şeridi’nde Hamas’tan sonra en güçlü Filistin örgütü ve bu bölge üzerinden İsrail’e roket saldırıları düzenliyor. Örgütün üst düzey yöneticilerinden 45 yaşındaki Kadir Adnan, 87 gün süren açlık grevinin ardından tutuklu bulunduğu İsrail hapishanesinde geçen hafta hayatını kaybetti. Bu durum bölgede gerilimi artırmış, İsrail ve Filistinli örgütler arasında sınır çatışmaları yaşanmıştır. Filistinli bir kişinin yaşamını yitirdiği çatışmaların ardından Mısır’ın arabuluculuğuyla taraflar arasında ateşkes ilan edildi.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve İsrail, Hamas ve İslami Cihad’ı terör örgütleri olarak görüyor.

Reuters, AFP/EC, JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu