Ekonomi

Kırmızı Gül Fiyatları Sevgililer Gününe Özel Arttı

Sevgililer Günü’ne özel sipariş yoğunluğunun fazla olması nedeniyle kırmızı gül fiyatında artış yaşandı. Türkiye üretiminin yarıdan fazlasının karşılandığı Antalya’da; Gülün serada adet fiyatı 20 lira iken çiçekçilerde 5 kat daha fazla fiyata satılıyor. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Harun Kâfi, “Sevgililer Günü için 5 milyon gül dalının hareketleneceği” dedi.

14 Şubat Sevgililer Günü’ne doğru Türkiye’nin dört bir yanındaki çiçekçilerde işler yoğunlaştı. Artan siparişlerin karşılanması amacıyla hem üretim yapılan seralarda hem de satış yapılan işletmelerde çalışmalar devam ediyor. Türkiye genelinde 400 dönüm alanda üretilen kırmızı güllerin yarıdan fazlası Antalya’daki seralarda üretiliyor. Talebin fazla olması üzerine seradaki kırmızı güllerin fiyatı da arttı. Ocak ayında serada gül başına 10 lira olan gülün fiyatı, 14 Şubat’taki talep nedeniyle 20 liranın üzerine çıktı. Serada tanesi 20 lira olan güller, çiçekçilerde 5 katı fiyatla satılıyor.

’20 adet KIRMIZI GÜL’den oluşan buketin fiyatı 300-400 TL’dir’

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Harun Yeter, iç piyasada gül siparişlerinin arttığını söyledi. Mersin, İzmir, Adana ve Yalova’da gül üretiminin bulunduğunu kaydeden Kâfi, son yıllarda 400 dönümlük üretim alanının durgunlaştığını anlattı. Çiftçilerin özel günlerde para kazanmaya başladıklarını kaydeden Kâfi, “Tüketiciler ithalatı taklit ediyor. Çiftçimizin emeğinin desteklenmesi gerekiyor. Yerli üretim desteklenirse üretim artar. Böyle devam ederse yerli üretim biter.” İthal kırmızı güllerle yerli güller arasında pek bir fark olmadığını, sadece sap uzunluklarının farklı olduğunu anlatan Kâfi, “İthal güllerin tomurcukları biraz daha büyük. Yerli güller daha ucuz. 20 adet yerli kırmızı gülün 70 santimetrelik salkımının fiyatı Serada gül 300-400 lira, “600-700 lira” dedi.

‘GÜLLER YETERLİ OLMADIĞI İÇİN FİYAT ARTTI’

Sevgililer Günü nedeniyle artan talep nedeniyle gül fiyatlarının arttığını belirten Kâfi, “20 gün önce 20’lik bir demet gülün fiyatı 100-150 civarındaydı. Talep fazla olduğundan ve yeterli gül olmadığından gül fiyatları da arttı. Fiyat otomatik olarak yükseldi. Çiftçi fiyatı belirlemiyor. Diğer günlerde zaten fiyat düşüyor.” .

İç pazardaki gül faaliyetinin yarısının ithal ürünlerle karşılandığını belirten Kâfi, “400 dönümlük gül üretim alanından yaklaşık 5 milyon gül dalı çıkacak.” Muratpaşa ilçesinde toptan ve perakende çiçek satışı yapan işletmenin sahibi Mustafa Çelik, siparişlerin ağırlaştığını söyledi. Çelik, “Fiyatlar artıyor, üretim yetmiyor. Ülkemizde satılan gülün adet fiyatı 30 lira ama üretimimiz olduğu için bu normal. Normalde 50-75 lira bandında. Sevgililer Günü’nde ise 75-100 lira bandında satışa çıkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu