Yaşam

Mısır’da Sfenks Esintili İlginç Bir Ev İnşa Ediliyor

Mısır’ın kuzey kıyısında çok çekici bir tasarıma sahip bir villa inşa edilmeye başlandı. Eşsiz bir tasarım yaratmak isteyen İspanyol mimar yazan Fran Silvestreimzasını taşıyan bu yapı, modern bir sfenksanımsatıyor.

Eski Mısır’da bulunan, başları insan ve kuşa benzeyen, gövdesi uzanmış aslan şeklinde yatan Sfenks heykellerine denir. Silvestre’deki bu kıyı villası burada sfenksin geometrik şeklini alıyor.

Üst katı yerden 15 metre yükseklikte olan konutun inşaatı 2024 yılında tamamlanacak.

Bu eşsiz bina iki kattan oluşmaktadır. Oldukça yüksek kotta olduğu görülen üst katın yüksekliği yaklaşık 15 metre söylendi. Bu kata asansörle ulaşmak mümkün olacaktır.

Bodrum kat dahil edildiğinde toplam üç kattan oluşacak olan rezidansta 2 adet ebeveyn yatak odası bulunacaktır. Bunun dışında rezidansta iki mutfak, birkaç oturma odası, bir spa da yer alacak. Ev kıyıda olmasına rağmen dev havuz ve bahçe ile tasarlandığını da ekleyelim. Geniş pencereli duvarlar evin daha ferah olmasını sağlarken çevredeki manzaralar ile birlikte yaşanmasına da olanak sağlayacaktır.

Yandan bakıldığında konut oldukça ince bir betonla desteklenmiş gibi görünüyor. Ama gerçekte, pergel bir vince benziyor. Silvestre, tek bir büyük modül olarak düşünülmesi gerektiğini vurgularken, dikey kısmın alt tarafın uzunluğunun dengeleyici bir karşı yük görevi görmesine izin verdiğini de sözlerine ekledi. Üst tarafın ölçeğinin de bu formda desteklendiğini söylüyor.

Tıpkı bir sfenks gibi gösterişli bir yapı olan bu villa, çağdaş inşaat teknolojilerinin ve minimalist mimarinin en güzel örneklerinden biridir. Kolay olmasına rağmen karmaşık ve ilgi çekici tasarımı ile büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Konut inşaatı 2024’teSon olarak bitirilmesinin planlandığını da ekleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu