Haber

Yargıtay Üyesi Şikayetini Geri Çekti, Gazeteci Barış Pehlivan’ın Beraat Şansı Arttı

Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner, kontrollü özgürlük hakkından yararlandırılmadığı için 3 aydır Maltepe Açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci Barış Pehlivan hakkındaki şikâyetini geri çekti.

30 Kasım 2022’de Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde “Mide bulandıran hikaye” başlıklı yazı yazan gazeteci Barış Pehlivan, yazıda adı kodlanan Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner’in şikayeti üzerine yargılanıyordu.

Hakim Ömer Faruk Aydıner, 16 Kasım Perşembe günü görülecek duruşma öncesinde şikayetini geri çektiğini avukatı aracılığıyla mahkemeye bildirdi.

Aydıner’in şikâyetini geri çekmesinin ardından mahkemenin Pehlivan’ı beraat ettirme ihtimali arttı. Mahkemenin beraat kararı vermesi durumunda gazeteci Barış Pehlivan özgürlüğüne kavuşacak.

Aydıner dilekçesinde şunları kaydetti:

“Şikayet konusu yazı satın aldığım dairenin konusu ile ilgili olup, olayın niteliği görevim ile ilgili değildir. Ayrıca bu konuda asıl davacılar hakkında dava açılmıştır ve dava devam etmektedir. Şikayette bulunmama rağmen şikayetimi geri çekiyorum.”

AVUKAT HÜSEYİN ERSÖZ: MAHKEMENİN VERDİĞİ KARAR BERAAT OLMALI

Gazeteci Barış Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz de Yargıtay Üyesi Ömer Faruk Aydıner’in şikâyetini geri çekmesiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ersöz şunları söyledi:

“Barış Pehlivan’ın tutuklanmasına sebep olan davanın şikâyetçisi Ömer Faruk Aydıner şikâyetini geri çekmiştir. Barış Pehlivan, ‘kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret’ suçundan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. kabahat ‘şikayete bağlı değildir’. Yani şikâyeti geri çekmek davanın reddi anlamına gelir.” Ancak müşteki Barış Pehlivan, yazısının “görevimle ilgili olmadığını” söyleyince mahkemenin azil veya beraat kararı verip vermeyeceğini perşembe günü göreceğiz. Bizce mahkemenin kararı ihraç değil beraat olmalıdır! Çünkü Barış Pehlivan’ın yazdığı yazı ifade özgürlüğü kapsamındadır. “Hiç şüpheniz olmasın. Bu nedenle Perşembe günkü duruşmada bir kez daha basın özgürlüğünü vurgulayacağız ve beraat talebinde bulunacağız.”

GÖRSEL DÖKÜM

Fotoğraf ve video arşiv kaydı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu